Premierul României intenționează să boicoteze ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice după „scandalul” gimnasticii.

Un lider național proeminent nu a primit bine rezultatele țării sale la Jocurile Olimpice de la Paris.

Premierul român Marcel Ciulacu nu va participa la ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice, după ce gimnastele române Ana Barbusu și Sabrina Manica Foigna au terminat pe locul al patrulea, respectiv al cincilea, în finala exercițiului la sol feminin, care a fost marcată de controverse.

„Am decis să nu particip la ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice de la Paris, în urma situației scandaloase din gimnastică, unde sportivii noștri au fost tratați într-un mod complet necinstit”, a scris Ciolaco într-un e-mail. Postat pe Facebook „Retragerea medaliei câștigate de jucători ca urmare a unui act onest pe baza unui recurs, pe care nici antrenorii, nici tehnicienii nu îl înțeleg, este absolut inacceptabil!”

Ciolacu, 56 de ani, a comparat chiar situația cu una în care românii erau lipsiți de medaliile pe care le câștigaseră după ce Uniunea Sovietică le-a lipsit de ele.

„Faptul că sute de milioane de telespectatori din întreaga lume au fost, ca și noi, românii, șocați la propriu de acest spectacol teribil, arată că este ceva în neregulă undeva în sistemul de organizare a acestei competiții”, a scris el. „Nu vreau să mă cert cu nimeni astăzi, dar am ales doar să protestez cu gestul meu împotriva nedreptății flagrante față de niște românce care și-au dovedit din plin valoarea, Sabrina și Ana Maria, aveți o națiune întreagă de partea voastră! deoarece munca și lacrimile tale sunt mai valoroase decât orice medalie, indiferent de tipul de metal”.

Medalia de aur lui Barbuso a fost retrasă după revizuire. USA TODAY Sports prin Reuters Conn

Americanul Jordan Chiles a terminat inițial pe locul șase în urma românilor, dar oficialii echipei cred că judecătorii au greșit în evaluarea lor.

După o revizuire ulterioară, această suspiciune s-a dovedit corectă atunci când introducerea în rutina Chili a primit o valoare de pornire D în loc de C.

Ciolaco nu va participa la ceremonia de închidere de la Paris. Lucien Aliko/Shutterstock

În cele din urmă, tânărul de 23 de ani i-a devansat pe Barboso și Manica Foinha cu un scor de 13.766, depășind perechea cu un scor de 13.700 fiecare.

I-a oferit lui Chiles a doua ei medalie la Jocurile din 2024 și prima din carieră la categoria individuală.

Jocurile Olimpice de la Paris 2024

Mai târziu, Chiles și coechipierul Simone Biles – care a terminat cu medalia de argint – s-au închinat în fața câștigătoarei medaliei de aur, Rebecca Andrade, într-o fotografie emblematică.

Pe de altă parte, Barboso, în vârstă de 18 ani, a fost emoționată când a părăsit terenul fără a primi medalia.

Victoria lui Chiles pe podium a stârnit furie intensă în rândul politicienilor de la nivel internațional. Getty Images

În total, România a câștigat șapte medalii, ceea ce o plasează pe locul 15 între țări, în timp ce America conduce clasamentul cu 82 de medalii.