Programul de fotbal olimpic 2021: program complet, date și canale TV pentru a urmări campionatul masculin din SUA

Multe dintre cele mai importante națiuni de fotbal din lume vor concura pentru medalia de aur la Jocurile Olimpice din Tokyo din 2021. Spania, Argentina, Brazilia, Franța și Germania sunt favoritele turneului de fotbal masculin, al cărui prim premiu va fi acordat sâmbătă, 7 august.

Dar neliniștea este norma în turneul masculin în care echipele sunt obligate să prezinte o listă de jucători cu vârsta de cel puțin 24 de ani, cu excepția a trei care ar putea fi mai în vârstă (această limită de vârstă este de obicei 23 de ani, dar s-a schimbat de când Jocurile Olimpice au fost amânate un an ). Această regulă a fost instituită oficial în 1992 pentru a distinge competiția de Cupa Mondială masculină în urma deschiderii de către CIO a participării olimpice la sportivi profesioniști.

În timp ce gusturile Spaniei și Braziliei sunt încă puse în lista U-24 – Spania va avea șase jucători din semifinalistele sale Euro 2021 – unii dintre concurenții mereu populari nu vor supraviețui etapei grupelor, cu 16 echipe rămase în total . Se reduce la opt jucători în sferturile de finală. Rundele eliminatorii ne vor duce de la o ieșire la meciurile cu Medalia de Bronz și Aur.

Gazdele Japoniei speră să aibă șansa de a câștiga o medalie, în timp ce medaliatul cu aur la fotbal masculin din 2012, Mexic, ar putea conduce o altă cursă memorabilă. Honduras are o istorie de performanță bună la Jocurile Olimpice, în timp ce Coasta de Fildeș și Egiptul visează să devină primii medalii de aur din Africa de după Camerun, în 2000.

READ  Spania a confirmat că va fi exclusă de la finala Cupei Mondiale din 2023

MAI MULT: Programul complet de fotbal olimpic feminin

Cum să urmărești fotbalul olimpic în Statele Unite

• Canale TV: NBCSN, Rețeaua SUA, Olympic Channel
  • TV spaniolă: Telemundo, universul
  • fluxuri: fuboTVNBCOlympics.com Aplicația NBC Sports Aplicația Telemundo Deportes TelemundoDeportes.com

Acoperirea televizată a meciurilor selectate din Campionatul de fotbal masculin va fi difuzată pe cinci canale din familia de rețele NBC atât în ​​engleză, cât și în spaniolă (listele meci-de-meci de mai jos).

Fiecare meci de fotbal din turneele masculine și feminine va fi transmis pe NBCOlympics.com (în engleză), TelemundoDeportes.com (în spaniolă), aplicația NBC Sports și aplicația Telemundo Deportes – toate cu autentificare utilizator (abonament verificat prin cablu / satelit) .

Fiecare canal din rețeaua NBC și Telemundo este de asemenea disponibil pe fuboTV (perioadă de încercare gratuită de 7 zile): NBC, NBCSN, SUA Network, CNBC, Olympic Channel, Golf Channel, Telemundo, Universo.

program olimpic de fotbal 2021

Înștiințare: Toate meciurile vor fi difuzate în SUA pe NBCOlympics.comSi TelemundoDeportes.comSi NBC Sports App تطبيق si Aplicația Telemundo Sports Cu autentificare utilizator.

Joi, 22 iulie (etapa grupelor, prima rundă)

Meci ora (ora de est) canale TV Curent
Grupa C: Egipt și Spania 3:30 am Canalul Olimpic, Universo fuboTV
Grupa A: Mexic vs Franța 4 dimineata Rețeaua SUA, Telemundo fuboTV
Grupa B: Noua Zeelandă vs Coreea de Sud 4 dimineata NBCSN fuboTV
Grupa D: Coasta de Fildeș vs Arabia Saudită 4:30 am Olympic Channel (5:30 am) fuboTV
Grupa C: Argentina și Australia 6:30 dimineața Canalul Olimpic, Universo fuboTV
Grupa B: Honduras vs România 7 dimineata Olympic Channel (8:30 am) fuboTV
Grupa A: Japonia și Africa de Sud 7 dimineata NBCSN fuboTV
Grupa D: Brazilia și Germania 7:30 dimineata Rețeaua SUA, Telemundo fuboTV
READ  România Fotbal Euro 2024 | Sport

Duminică 25 iulie (etapa grupelor, runda a doua)

Grupa D: Arabia Saudită și Germania 7:30 dimineata Indisponibil

Miercuri, 28 iulie (etapa grupelor, runda a treia)

Sâmbătă, 7 august (aur / argint)

Câștigătorul reprizei nr.1 vs Câștigătorul reprizei nr.2 7:30 dimineata NBCSN fuboTV

Coordonarea turneului olimpic de fotbal masculin

Turneul de fotbal masculin începe cu o etapă a grupelor care elimină jumătate din terenul a 16 echipe. Restul de opt trec în sferturile de finală și începutul rundelor eliminatorii.

Etapa grupelor: Cele șaisprezece echipe sunt împărțite în patru grupe numite Grupa A, Grupa B, Grupa C și Grupa D. Primele două echipe după ce au jucat setul rotativ avansează automat în sferturile de finală.

Iată cum progresează: Faza grupelor recompensează echipele cu trei puncte pentru o victorie, una pentru egalitate și nimic pentru o pierdere. Echipele sunt clasificate pe baza punctelor, primul breakout fiind (1) diferența de gol și (2) un gol marcat în această ordine. Dacă echipele sunt încă la egalitate după al doilea tiebreak, există Alte criterii prestabilite pentru a separa diferența.

Runde eliminatorii: Primele două echipe din fiecare grupă (opt în total) continuă o rundă eliminatorie de clasă fixă, eliminare individuală, începând cu sferturile de finală, semifinale și meciurile cu medalii.