Rangers 2-0 Sparta Praga: echipa lui Giovanni van Bronckhorst avansează în fazele eliminatorii din Europa League | știri despre fotbal

Rangers și-au asigurat locul în playoff-urile Europa League după ce Alfredo Morelos a dublat epoca lui Giovanni van Bronckhorst cu o victorie cu 2-0 în fața Sparta Praga la Ibrox.

Cu Van Bronckhorst urmărind pentru prima dată de la începutul meciului, gazdele au făcut un start excelent și au luat conducerea în minutul 15 cu primul șut al lui Morelos.

Oaspeții l-au dăruit pe Morelos pentru a doua oară în meci imediat după începutul reprizei secunde, dar Rangers au ratat o serie de ocazii de a ține meciul departe de vedere în repriza secundă.

Van Bronckhorst avea nevoie de o dublă salvare uluitoare de la fostul său coechipier de la Ibrox, Alan McGregor, pentru a-i menține pe Rangers cu doi înainte și a rezista pentru o victorie care să-i ofere olandezului un început de succes.

Victoria asigură că Rangers, care se va confrunta cu o echipă de pe locul trei în grupa Ligii Campionilor la reluarea Ligii Europene în noul an, nu vor fi în vizorul lui Brondby înaintea meciului final împotriva campionilor din grupa A Lyon – și 2-1. Scorul total de la Sparta înseamnă că echipa cehă nu își poate răsturna deficitul de trei puncte.

Cum au făcut Rangers un început de succes sub Van Bronckhorst…

Gazdele au început superb și Joe Aribo a lovit bara transversală după ce Ryan Kent a trecut de doi apărători și a tăiat mingea înapoi.

Meciul de deschidere a venit după ce James Tavernier l-a văzut pe Iannis Hagee alergând pe canalul drept. Internaționalul român a ajutat mingea înăuntru pentru Morelos, care a măturat acasă pentru prima dată de la 18 metri.

READ  România găzduiește cinci evenimente sportive globale și europene, Campionatul Esports 2023

Aribo a avut curând o altă oportunitate mare după o mișcare similară, dar cu piciorul de centimetri, când centrarea lui Hagee a revenit atractiv în jurul liniei de șase yarzi.

Traficul nu a fost însă unidirecțional, deoarece Rangers au renunțat la multă posesie și teritoriu în prima repriză. McGregor a fost forțat să stea aproape de un punct bun cu piciorul lui Martin Menchev după ce Kent a fost eliminat pe margine.

Kent a avut o oportunitate excelentă de a-și dubla avantajul când și-a ignorat marca și a lovit mingea slasher a lui Conor Goldson. Pliu lat al aripilor.

Gazdele au luat conducerea câteva secunde mai târziu, după o eroare fatală a lui Philip Bannac. Fundașul central a încercat o pasă în pătrat peste lovitura de cap a lui Morelos, dar nu a reușit decât să-l pregătească pe columbian să se învârtească înapoi în plasă de la 10 metri.

Rangers au spart rapid mingea după ce pasa lui Hagee l-a depășit pe Kent, dar șutul aripii a fost blocat de portarul Dominic Halic, în timp ce Morelos căuta o minge pătrată.

Apărarea Spartei a menținut o linie subțire și a continuat să fie expusă. Și Morelos a văzut un șut salvat după ce centrarea lui Aribo i-a fost blocată între picioare și cap după ce coechipierul său a returnat mingea.

Știri echipa Rangers

Van Bronckhorst a făcut două schimbări după ce i-a văzut duminică pe Rangers eliminând Cupa Premier Sports din tribunele Hampden.

Calvin Passy a intrat în apărarea centrală, când Leon Balogun s-a retras din lotul de 22 de jucători după o performanță slabă în înfrângerea cu 3-1 în fața lui Hibernian. Iannis Hagee s-a alăturat și lui Scott Arfield, în timp ce a existat o schimbare în formația 4-3-3 favorizată de Steven Gerrard pentru marea majoritate a mandatului său.

READ  Rezultate deschise Mutua Madrid | Agenție de știri

Van Bronckhorst a început cu Stephen Davis și Glenn Camara la mijlocul terenului, cu Hagi și Ryan Kent la lățime, iar Joe Aribo lucrând în spatele atacantului singuratic Morelos.

Hagi a fost înlocuit de Nathan Patterson pe dreapta, înainte ca Aribeau să rateze o altă ocazie excelentă, trecând prin poartă după ce a fost pus la punct de Kent.

Sparta a început brusc să creeze ocazii în jurul celor 70 de minute. Adam Karabic a văzut o încercare slabă fiind salvată și apoi o lovitură lungă de cap de fiecare parte a lui Adam Hluzik de la 16 metri.

Rangers arăta dur și McGregor a venit în ajutor cu o oprire excelentă cu capul sus înainte de a salva continuarea cu piciorul pe pământ.

Ce a spus van Bronckhorst?

Antrenorul Rangers Giovanni van Bronckhorst pentru BT Sport:

„Din primul minut am fost în meci.

„Le-am presat cu un ritm bun de joc și ne-am creat ocazii.

„Am creat destule ocazii în prima repriză pentru a câștiga jocul în prima repriză. Eram foarte mândru de jucători, s-au descurcat bine și au continuat să lupte pentru victorie.”

Statistici Opta: Morelos îi conduce pe Rangers în faza eliminatorie…

Rangers au câștigat două din ultimele trei jocuri în Europa (D1), având doar o victorie în ultimele opt (D2 S5 inclusiv calificarea).

Sparta Praga a pierdut trei meciuri consecutive din Europa League (excluzând calificările) pentru prima dată din septembrie 2016 (tot 3 în total)

Rangers au marcat cinci goluri în ultimele trei meciuri europene, cu un gol mai mult decât au atins în ultimele opt meciuri (4 inclusiv calificarea).

READ  UEFA Nations League: Ungaria a învins Anglia, Germania a învins Italia

Morelos a marcat 13 goluri în competiția europeană pentru Rangers (cu excepția calificărilor), și este cel mai des întâlnit jucător din istoria clubului, la același nivel cu Ralph Brand. A marcat 13 goluri în Liga Europeană de la începutul anului 2018-2019, iar doar Monas Dabor (17), Bruno Fernandes (16) și Pierre-Emerick Aubameyang (14) au reușit să obțină cele mai bune rezultate în acel timp.

Ce atunci?

Duminică, 28 noiembrie, ora 11:00

Plecare la ora 12:00

Rangers călătoresc la Livingston în Scottish Premier League duminică, în direct la Sky Sports. Plecare la ora 12.

Între timp, echipa lui Van Bronckhorst călătorește la Lyon în ultimul lor meci din faza grupelor din Europa League, joi, 9 decembrie (meciul începe la ora 17:45).