Rezultate și rezultate UEFA Euro 2024: Türkiye se confruntă cu Olanda în sferturile de finală după o victorie palpitantă

Într-unul dintre cele mai bune meciuri ale turneului de până acum, Turcia a trecut peste Austria pentru a ajunge în sferturile de finală datorită unei performanțe superbe a lui Arda Guler, ale cărei pase letale i-au pus un dot pentru Merih Demiral doar într-o victorie cu 2-1. datorită unei salvari uimitoare a lui Mert Gunuk în ultimele secunde.

Mai devreme în cursul zilei, Olanda a ajuns în sferturile de finală ale Campionatului European pentru prima dată din 2008, deoarece Cody Jacobo remarcabil și un dot de la înlocuitoarea Donielle Malen le-au oferit o victorie cu 3-0 în fața României la Munchen.

Rezultatele meciurilor Euro 2024 de vineri

Toate orele sunt ora de Est

• România 0, Olanda 3
  • Austria 1, Turcia 2

Austria 1, Türkiye 2: Guler oferă o performanță impresionantă într-o victorie palpitantă

Rivalitatea dintre cei doi cai întunecați în Campionatul European 2024 a început până la ultima suflare a meciului într-o manieră incitantă, Guler a produs o performanță excelentă în manipularea mingii, ducând Turcia în sferturile de finală cu Olanda la Berlin. Ambele echipe au fost unele dintre cele mai interesante echipe pentru spectatorii neutri până acum în acest turneu și și-au arătat superioritatea încă de la început.

Prima minge moartă a lui Guler a fost lansată din colțul din dreapta către stâlpul îndepărtat al lui Patrick Bentz, iar încercările comune ale doi apărători și portarul de a degaja mingea nu au reușit decât să i-o paseze către Merih Demiral, care a introdus-o în poartă.

Türkiye a preluat conducerea după 57 de secunde, dar a refuzat să se odihnească pe această conducere. Guler l-a forțat pe tânărul Bentz să se repeze spre propria linie de poartă când a încheiat prematur un contraatac cu un șut puternic de la distanță mare. Cel mai impresionant este că fundalul turc nu a fost afectat de intensitatea presiunii austriece, Gunuk arătând o gamă mare de pase pentru a trece de primele linii și a-și împinge echipa înainte pe aripa dreaptă.

În repriza secundă, Ralf Rangnick și-a schimbat formația, iar Michael Gregoritsch a fost rapid să se pună în fruntea atacului austriac, în timp ce a șutat mingea în afara porții din poziție de offside. Câteva clipe mai târziu, Junuk a reușit să blocheze mingea lui Marko Arnautovic din apropiere. Dar aceasta a fost cea mai periculoasă perioadă a meciului, iar Guler a anulat-o rapid cu un alt șut grozav.

De data aceasta, tânărul de la Real Madrid nu a avut nevoie de abateri favorabile pentru a-i trece mingea lui Demiral, fundașul central de statură mică Al Ahly, care a urcat la cote amețitoare pentru a pune mingea în plasă. Austriecii au văzut în mod clar ceva care să sugereze că jocul de la piață ar putea fi cea mai bună abordare în ploaia torenţială din Leipzig. La șapte minute după ce Turcia și-a dublat avantajul, deficitul s-a înjumătățit, Sebastian Bosch s-a ocupat de cornerul lui Marcel Sabitzer, iar Gregoric a fost la îndemână pentru a transforma, pregătind scena pentru o finală în care mingea a părăsit rar treimea turcă a terenului.

Demiral a fost la fel de eficient în a îndrepta mingea cu capul în suprafața de pedeapsă ca și în a direcționa mingea către austrieci, deși Christoph Baumgartner s-ar fi putut descurca mai bine când portarul turc a apreciat greșit o centrare. Jonuk a compensat în ultimul minut, plonjând strălucitor în stânga sa doar cât să-i pună în plasă o mână peste capul lui Baumgartner, o salvare demnă de un mare câștigător al jocului.

Nu ratați Morning Footy de la CBS Sports Golazo, care se difuzează acum sub formă de podcast! Echipa noastră vă oferă toate știrile, opiniile și clipurile speciale și amuzante de care aveți nevoie pentru a urmări frumosul joc în toată lumea, de luni până vineri pe tot parcursul anului.

România 0, Olanda 3: Golurile din întârziere adaugă sclipire pentru Olanda

Țărilor de Jos i-a trebuit ceva timp până să înceapă jocul, dar după ce a irosit atâtea ocazii câte au avut de a învinge o Românie puternică, cele două goluri ale lui Malen au adăugat strălucire la o performanță impresionantă, dar uneori lenta a unei echipe olandeze care ar fi crezut că latura mai favorabilă a extragerii le-a fost deschisă. La treizeci și șase de ani de la câștigarea Campionatului European pe pământ german ca jucător, Ronald Koeman are șansa de a repeta isprava ca antrenor.

După cum a fost obiceiul lor de-a lungul turneului, România a început meciul de la München cu o intensitate necruțătoare, cu presiuni individuale care puneau întrebări despre fundalul olandez experimentat. Dar, datorită unei intervenții excelente a lui Nathan Ake, favoriții ar fi putut realiza mai mult din start.

Dar acest start puternic nu a durat, iar când presiunea s-a slăbit pentru doar un minut, olandezii și-au marcat golul. Al șaselea gol al lui Jacopo la turneele majore a fost tipic celor pe care i-a marcat cel mai bine pentru PSV Eindhoven, tăind din flancul stâng pentru a trase de la distanță cu piciorul drept. Golurile poate să nu fi fost atât de ușoare la nivel de club precum sunt pentru Olanda, dar compatriotul Jacobo și noul antrenor al lui Liverpool Arne Sloat va fi cu siguranță fascinat de cât de eficient poate fi golgheterul Euro 2024 pe flancul stâng.

Odată ce Olanda a preluat conducerea, a avut mai multe ocazii de a-și mări golurile. Stefan De Vrij si Virgil van Dijk au intrat cu capul in plasa laterala si in bare, in timp ce pasa lui Denzel Dumfries a fost blocata de impresionantul portar Radu Dragosin cand Memphis Depay era gata sa marcheze. Apărarea olandeză i-a împiedicat să marcheze în repriza secundă, în timp ce un gol al lui Jacobo a fost anulat din cauza ofsaidului în minutul 63.

Performanța echipei olandeze a fost una dintre cele mai impresionante ale turneului și tot ce i-a lipsit a fost atingerea finală. Supleantul Joey Firman a făcut totul bine, dar a reușit să descurce bine mingea când coechipierul său Xavi Simons ia pasat-o din stânga. Performanța echipei olandeze nu a scăzut însă, iar cu șapte minute înainte de finalul meciului au reușit să marcheze al doilea gol.

Depay și Jacobo au făcut un efort mare pentru a menține avantajul echipei, dar Dragosin nu a reușit să oprească atacul înainte ca atacantul lui Liverpool să se retragă, iar înlocuitorul Malen a șutat din apropiere. Chiar și într-o zi ca azi, aceasta a fost o ocazie prea bună pentru a rata. Și mai mult de la atacantul Borussia Dortmund îl aștepta.

De altfel, odată ce Malen a lovit, nimeni nu l-a mai putut opri, întrucât un pantof aruncat pe teren în timpul opririi nu a fost suficient pentru a-l împiedica să preia conducerea, acesta trecând pe lângă Florin Neiță. Cea mai bună performanță a Olandei de până acum la Euro 2024 a adus cu ea o victorie grea; Dintr-o dată, un turneu care părea prea bun pentru ca Olanda să-l câștige după înfrângerea cu Austria a devenit plin de posibilități.