Richarlison dublează cu Brazilia la sferturile de finală ale olimpiadelor, dar Germania pleacă – turneul de fotbal masculin Tokyo 2020 | știri despre fotbal

Campioana în acțiune, Brazilia, s-a calificat în sferturile de finală olimpice masculine de fotbal, cu o victorie cu 3-1 asupra Arabiei Saudite miercuri, care i-a ajutat să ocupe grupa D, în timp ce medaliații de argint din 2016 Germania au fost eliminate după o remiză de 1-1 cu Coasta de Fildeș. .

Atacantul Braziliei, Richarlison, care a marcat un hat-trick împotriva Germaniei în meciul de deschidere, s-a îndreptat spre 2-1 înainte de a marca al cincilea gol în jocuri pentru a sigila cele trei puncte de pe stadionul Saitama.

Echipa sud-americană a avut nevoie de doar 14 minute pentru a trece la conducere, când atacantul Matthews Kona a trecut cu capul pe portarul Amin Al-Bukhari din lovitura de colț a lui Claudinho, dar Arabia Saudită a egalat 1-1 prin lovitura de cap a apărătorului Abdulelah Al-Amiri dintr-o lovitură liberă.

Brazilia, fără puterea lui Neymar și Gabriel Jesus la Jocurile Olimpice din 2016, a marcat patru goluri împotriva Germaniei, dar s-a străduit să tragă la egalitate fără goluri împotriva Coastei de Fildeș și contradicția a apărut din nou.

Guilherme Arana, Diego Carlos și Anthony nu au reușit să rateze prima repriză și Kona a lovit bara după pauză, întrucât Arabia Saudită, care ieșise deja, a frustrat Brazilia în fața brațului Richarlison.

Sferturi de fotbal olimpic masculin

• Spania – Coasta de Fildeș – start la 9 dimineața (Stadionul Miyagi, Rivo)
  • Japonia vs Noua Zeelandă – meciul 10 dimineața (stadionul Kashima, Kashima)
  • Meciul Brazilia și Egipt – meciul 11 ​​dimineața (stadionul Saitama 2002, Saitama)
  • Coreea de Sud – Mexic – lansare la 12 am (Stadionul Internațional Yokohama, Yokohama)
READ  Cupa Mondială 1990: Când Camerunul a uimit Argentina | știri despre fotbal

coasta de Fildes Prin sferturile de finală în detrimentul GermaniaEgal 1-1 pe stadionul Miyagi.

Africanii au preluat conducerea în minutul 67, când Benjamin Henrix a încercat să intre în zona de șase curți și a ajuns să pună mingea în plasă. Dar supleantul Edward Lewin a marcat o lovitură liberă după șase minute.

Germania a crescut presiune în ultimele etape, însă Coasta de Fildeș și-a păstrat locul al doilea în grupă.

Germania a ieșit din Tokyo 2020 după ce a desenat cu Coasta de Fildeș
imagine:

Japonia Înaintează după ce a dat lovitura finală la 10 bărbați Franţa Cu o victorie cu 4-0 pentru a rămâne perfect în primul set. Takefusa Kubo, Hiroki Sakai, Koji Miyoshi și Daisen Maeda au marcat pentru gazdele în curs de desfășurare, în timp ce Randall Kolo Mwani a fost expediat pentru Franța.

Spania A avansat ca primul din grupa a treia după ce a remizat cu 1-1 Argentina, unde Thomas Belmonte a anulat golul lui Mikel Merino în a doua repriză cu trei minute înainte de finalul meciului.

Egipt Alătură-te lor după ce ai câștigat cu 2-0 la Australia A ridicat echipa africană pe locul doi în grupa de deasupra Argentinei la diferența de goluri.

Coreea de SudAtacantul Hwang Ui-joo a marcat un hat-trick pentru a-i zdrobi Honduras 6-0 în timp ce Noua Zeelanda A trecut după o egalitate negativă cu România. Mexic De asemenea, a ajuns în playoff cu o victorie cu 3-0 Africa de Sud În grupa A.