Rohan Bubana: French Open: Rohan Bubana a ajuns în semifinalele Grand Slamului din 2015 la Wimbledon

Indienul Rohan Bhubana a ajuns în semifinalele unui Grand Slam pentru prima dată în șapte ani, după ce el și partenerul olandez Mattois Middelkoop i-au învins pe Glasspool și Henry Heliovara în sferturile de finală de dublu masculin ale Openului Francez.

Duo-ul indo-olandez a învins combinația anglo-finlandeză cu 4-6, 6-4, 7-6 (3) într-un meci dur luni seară.

Bubana a ajuns ultima oară în semifinalele unui turneu major de tenis la Wimbledon 2015 când a făcut echipă cu românul Florin Mergia și a pierdut într-un meci dur de cinci seturi în fața lui Jean-Julien Roger și Horia Tekao.

Bobana, în vârstă de 42 de ani, și Middelkoop, de 38 de ani, se vor înfrunta joi, în turul a 12-a, cu Marcelo Arevalo și Jean-Julien Roger.

Bubana și Middelkoop au ratat primul set, dar au reușit o luptă superbă pentru a câștiga următoarele două seturi ca victorii în creștere.

În setul de playoff, duoul indo-olandez a dat dovadă de o forță mentală extraordinară pentru a lupta de la 3-5 în jos pentru a duce meciul într-un tiebreak excelent.

Ei sunt din nou cu 0-3 în urmă, dar câștigă 10 puncte la rând pentru a lua victoriile.

Bubana și Middelkoop au salvat cinci puncte de meci pentru a-i elimina sâmbătă pe Mate Pavic și Nikola Mektic, campioana de la Wimbledon, de la Roland Garros.

READ  Obțineți sfaturi pentru echipele fantastice pentru T20I Valletta Cup 2023 Meciul 8