România a remizat 1-1 cu Slovacia din cauza că s-a simțit insultată pentru calificarea în optimile de finală la Campionatul European 2024

FRANKFURT, Germania (AP) — Antrenorul României, Eduard Iordnescu, sa ofensat de asta Discuții înainte de joc El a descris drept „rușinoasă” perspectiva de a planifica o simplă remiză împotriva Slovaciei pentru a trimite ambele echipe în runda eliminatorie a Campionatului European.

Meciul s-a încheiat miercuri cu 1-1, iar România a terminat în fruntea Grupei E – înaintea favoriților Belgia – dar nu așa cum se așteptau acei experți.

Iordanescu i-a informat despre acest lucru dupa un meci plin de energie jucat pe vreme rea, care a fost martorul unor schimbari severe de dispozitie, asigurandu-se ca echipa sa s-a calificat in optimile de finala pentru a infrunta Olanda.

„Sunt unii oameni care ar trebui să ne ceară scuze”, a spus Iordănescu, criticând unele dintre comentariile de la începutul săptămânii. Ar fi trebuit să aștepte și să ne vadă și apoi să ne judece. Deci asta a fost rușinos.

Antrenorul român a spus în singurul său răspuns în limba engleză în timpul conferinței de presă: „Au aruncat gunoaiele pe noi, nu doar pe echipă, ci și pe fanii noștri Am arătat că avem un caracter puternic”.

O caracteristică curioasă a sistemului de 24 de echipe al Campionatului European este că Grupele Cinci și șase, care joacă în ultima zi a fazei grupelor, au un avantaj. Ei știu care este scorul de care au nevoie pentru a-și asigura un loc printre cele mai bune patru echipe pe locul trei, care trebuie să se califice în optimile de finală.

La începutul meciului de miercuri, toate cele patru echipe au avut trei puncte înainte ca România și Slovacia să remizeze la Frankfurt, în același timp în care Belgia a jucat un egal fără gol cu ​​Ucraina, care a fost eliminată din turneu.

READ  De ce este România o opțiune de vacanță mai bună după închidere decât Seychelles

România a fost în fruntea grupei la golaveraj față de Belgia și ambele au avut o diferență de goluri mai bună decât pe locul trei, Slovacia.

Antrenorul Slovaciei Francesco Calzona a spus: „Nimeni nu poate spune că echipa mea nu a jucat să câștige timp de 90 de minute”.

Atât Iordanescu, cât și Calzona au avut dreptate să se simtă îndreptățiți la o zi după ce au fost întrebați în conferințele de presă de dinaintea meciului despre opțiunea de a recurge la o remiză low-energy pentru a obține punctul de care avea nevoie fiecare.

Ambele echipe au căutat să marcheze goluri în ciuda căldurii intense din prima repriză, care s-a încheiat la egalitate 1-1.

De fapt, au marcat mai multe goluri printr-o ploaie și tunete la mijlocul reprizei secunde.

Suporterii, în special românii cu cămăși galbene care au umplut două treimi din stadionul Frankfurt, păreau entuziasmați de fotbal în mijlocul furtunii electrice.

Cele două echipe continuau să urmărească golul victoriei în ploaia continuă până la oprire înainte ca meciul să se încheie la egalitate 1-1.

„Ambele echipe au dat tot ce au avut timp de 80 de minute, iar apoi bineînțeles că se îngrijesc de interesele celeilalte”, a spus Iordănescu.

Mijlocașul lui Napoli, Stanislav Lobotka, a spus că nu s-a confruntat niciodată cu o astfel de vreme în meciuri în întreaga sa carieră.

„Caldura și terenul foarte dur la început și după 45 de minute vremea s-a schimbat complet, cu bălți de apă în unele părți ale terenului”, a spus Lobotka în comentariile traduse.

Slovacia a luat conducerea în minutul 24, când Ondrej Duda a tras o lovitură puternică de cap în colțul porții.

READ  Galeria Națională de Artă din Washington organizează un turneu în care îl celebrează pe sculptorul român Constantin Brâncuși

Răzvan Marin a egalat în minutul 37 dintr-o lovitură de pedeapsă acordată după o revizuire video de două minute pentru a stabili dacă Ianis Hagi a fost faultat în interiorul suprafeței.

România va juca acum în turul eliminatoriu pentru prima dată de la Campionatul European din 2000, când tatăl lui Hagi, iconița națională a fotbalului Georgi, a condus echipa purtând tricoul cu numărul 10 pe care îl poartă acum fiul său.

Recompensa României este jumătatea mai slabă a fazei eliminatorii, care îi desparte până la meciul final de Spania și Portugalia în formă, precum și de Franța și Germania.

România va întâlni apoi Olanda la München, cu cinci zile de odihnă înainte de meciul de marți.

Belgia va juca împotriva Franței într-un meci puternic luni la Dusseldorf, în timp ce Slovacia va juca împotriva Angliei duminică la Gelsenkirchen.

Când după fluierul final a fost sunat imnul fotbalistic „Freedom from Desire”, ambele seturi de suporteri cântau și săreau în sărbătoare alături de jucători.

Iordănescu, al cărui tată Angel a antrenat naționala la Campionatul European din 2016, a spus: „Cred că niciodată în istoria României echipa nu s-a bucurat de un asemenea sprijin, nici măcar generația de aur (Hagi). Și că nu ar trebui să piardă niciodată.