România învinge Ucraina cu 3-0 pentru prima sa victorie în Campionatul European din ultimii 24 de ani

Munchen (AFP) – Jucătorii români au sărbătorit cu fanii lor purtând uniforme galbene după prima victorie la Campionatul European din ultimii 24 de ani.

La celălalt capăt al Arenei München, naționaliștii Ucrainei și-au cerut scuze suporterilor după pierderea bruscă proastă cu scorul de 3-0.

Golurile de luni ale căpitanului Nicolae Stanciu, Răzvan Marin și Denis Dragoș au propulsat România la doar a doua victorie în Campionatul European din istoria lor, după o victorie uluitoare cu 3-2 asupra Angliei în Campionatul European din 2000.

Eduard Iordanescu, primul antrenor care a condus România la Campionatul European de la tatăl său Angel în 2016, și-a lăudat jucătorii drept „generația sufletească”.

„Echipa mea a făcut un mare efort”, a spus Iordanescu a doua zi după ce a împlinit 46 de ani. „Și dacă aveți vreo îndoială, puteți să mă credeți acum că aceasta este o echipă grozavă. Am avut generații de aur metal, este o generație.”

„Familia mea a trecut prin astfel de situații de ani de zile. Dar o inimă și un spirit atât de mare pe care le are această echipă, nimeni nu a mai avut-o până acum. Aceasta trebuie să fie generația de suflet pentru România. Această generație nu cunoaște limite.”

De asemenea, Stanciu a lovit bara transversală, în timp ce România a învins Ucraina, care s-a calificat în finala Euro 2024 pe fundalul războiului acasă și speră să le ofere cetățenilor săi puțină bucurie pe măsură ce suferă de invazia Rusiei.

Antrenorul Ucrainei Serghei Rebrov a spus: „Toată lumea și-a cerut scuze. Jucătorii simt că nu au făcut suficient. Pentru că înainte de meci, le-am spus că reprezentăm o țară mare, puternică, care luptă pentru libertatea noastră de mai bine de doi ani. „

READ  Rumierea pe iarba moartă și istoria glorioasă a tenisului din India | Știri de tenis

„Ceea ce simt eu și ceea ce simt jucătorii este că nu am jucat bine astăzi. De aceea și-au cerut scuze. Acum trebuie să ne ținem gura și să ne pregătim foarte serios pentru următorul meci pentru a arăta celeilalte Ucraine”.

A fost un meci emoționant pentru ambele părți, iar stadionul a fost o mare de galben, culoarea principală pentru ambele echipe.

România participa pentru prima dată în opt ani la un turneu major. Mulți jucători au plâns în timpul sunetului imnului național.

Pentru a-și justifica cazul, oficialii ucraineni de fotbal au spus: Dezvăluiți instalația La München, tribuna unui stadion a fost distrusă de forțele ruse în mai 2022.

„O echipă este pe teren, dar un milion de soldați rămân și apără Ucraina”, a spus fostul antrenor și atacant al Ucrainei. Andrei Şevcenko„Suntem cu toții împreună”, a spus șeful federației de fotbal a țării. Astăzi jucăm pentru țară. Astăzi jucăm pentru oamenii care ne apără viețile și țara.”

Totul a mers bine pentru Ucraina până în minutul 29, când portarul Andriy Lunin a tras mingea direct către Denis Mann, care i-a pasat-o lui Stanciu pentru a șuta în colțul din stânga sus împotriva cursului de joc.

La opt minute de la începutul reprizei secunde, și după un contraatac rapid, mingea a ajuns la Marin, care a șutat-o ​​în colțul din stânga jos din afara suprafeței de pedeapsă. Lunin, portarul lui Real Madrid care l-a înlocuit pe accidentatul Thibaut Courtois în cea mai mare parte a sezonului, a fost responsabil din nou pentru eroare, deoarece mingea i-a alunecat sub brațe.

Ucraina a obținut două victorii în cele două meciuri de calificare, dar speranțele sale de a reuși acest lucru s-au încheiat în minutul 57, când Mann a intrat în suprafața de pedeapsă și ia pasat mingea lui Dragoș, care a introdus-o în poartă.