România obține prima victorie în Campionatul European din ultimii 24 de ani, iar Ucraina își cere scuze pentru înfrângerea cu 3-0

Daniela Matar, Associated Press

acum 1 luna

Românul Andrej Rațiu sărbătorește după meciul din Grupa E dintre România și Ucraina la turneul de fotbal Euro 2024 de la München, Germania, luni, 17 iunie 2024. (AP Photo/Matthias Schrader)

Munchen (AFP) – Jucătorii români au sărbătorit cu fanii lor purtând uniforme galbene după prima victorie la Campionatul European din ultimii 24 de ani.

La celălalt capăt al Arenei München, naționaliștii Ucrainei și-au cerut scuze suporterilor după pierderea bruscă proastă cu scorul de 3-0.

Golurile de luni ale căpitanului Nicolae Stanciu, Răzvan Marin și Denis Dragoș au propulsat România la doar a doua victorie în Campionatul European din istoria lor, după o victorie uluitoare cu 3-2 asupra Angliei în Campionatul European din 2000.

Eduard Iordanescu, primul antrenor care a condus România la Campionatul European de la tatăl său Angel în 2016, și-a lăudat jucătorii drept „generația spiritului”.

„Echipa mea a făcut un efort mare”, a spus Iordanescu a doua zi după ce a împlinit 46 de ani. „Și dacă ai vreo îndoială, poți să mă crezi acum că aceasta este o echipă grozavă. Am avut generații de aur, dar această nație nu este metal. este generația sufletului”.

„Familia mea a trecut prin astfel de situații de ani de zile. Dar o inimă și un spirit atât de mare pe care le are această echipă, nimeni nu a mai avut-o până acum. Aceasta trebuie să fie generația de suflet pentru România. Această generație nu cunoaște limite.”

De asemenea, Stanciu a lovit bara transversală, în timp ce România a învins Ucraina, care s-a calificat în finala Euro 2024 pe fundalul războiului acasă și speră să le ofere cetățenilor săi puțină bucurie pe măsură ce suferă de invazia Rusiei.

READ  Previzualizare: Macedonia de Nord vs România - pronosticuri, știri echipe, formații

Antrenorul Ucrainei Serghei Rebrov a spus: „Toată lumea și-a cerut scuze. Jucătorii simt că nu au făcut suficient. Pentru că înainte de meci, le-am spus că reprezentăm o țară mare, puternică, care luptă pentru libertatea noastră de mai bine de doi ani”.

„Ceea ce simt eu și ceea ce simt jucătorii este că nu am jucat bine astăzi. De aceea și-au cerut scuze. Acum trebuie să ne ținem gura și să ne pregătim foarte serios pentru următorul meci pentru a arăta celeilalte Ucraine”.

A fost un meci emoționant pentru ambele părți, iar stadionul a fost o mare de galben, culoarea principală pentru ambele echipe.

România participa pentru prima dată în opt ani la un turneu major. Mulți jucători au plâns în timpul sunetului imnului național.

Pentru a-și justifica cazul, oficialii ucraineni de fotbal din München au dezvăluit instalarea unei tribune pe stadionul care a fost distrus de forțele ruse în mai 2022.

Andriy Shevchenko, fost antrenor și atacant al naționalei Ucrainei și șef al federației de fotbal a țării, a declarat: „O echipă este pe teren, dar sunt un milion de soldați care rămân și apără Ucraina. Suntem cu toții împreună. Astăzi jucăm pentru Astăzi jucăm pentru oamenii care ne apără viețile.” Și țara noastră.”

Totul a mers bine pentru Ucraina până în minutul 29, când portarul Andriy Lunin a tras mingea direct către Denis Mann, care i-a pasat-o lui Stanciu pentru a șuta în colțul din stânga sus împotriva cursului de joc.

La opt minute de la începutul reprizei secunde, și după un contraatac rapid, mingea a ajuns la Marin, care a șutat-o ​​în colțul din stânga jos din afara suprafeței de pedeapsă. Lunin, portarul lui Real Madrid care l-a înlocuit pe accidentatul Thibaut Courtois în cea mai mare parte a sezonului, a fost responsabil din nou pentru eroare, deoarece mingea i-a alunecat sub brațe.

READ  Previzualizare: România U23 vs Coreea de Sud U23

Ucraina a obținut două victorii în cele două meciuri de calificare, dar speranțele sale de a reuși acest lucru s-au încheiat în minutul 57, când Mann a intrat în suprafața de pedeapsă și ia pasat mingea lui Dragoș, care a introdus-o în poartă.