România și Olanda se întâlnesc în optimile de finală la Euro 2024 pe TSN

Este de așteptat ca România și Olanda să se întâlnească în optimile de finală la Euro 2024, înfruntându-se cu liderii grupelor și echipa de pe locul trei. Cu toate acestea, România este cea care intră în turneu după ce a ajuns în fruntea Grupei E, în timp ce Olanda, campioana din 1988, avansează după ce a terminat pe locul al treilea în Grupa D.

Urmărește România împotriva Țărilor de Jos în direct, marți, cu acoperire începând de la 11 a.m. ET/8 a.m. PT pe TSN1/4, care poate fi transmisă prin intermediul aplicației TSN și pe TSN.ca.

Răzvan Marin a marcat din penalty în minutul 37 pentru România, care a câștigat un egal 1-1 cu Slovacia la finalul fazei grupelor pentru a-și asigura locul de unul dintre cei șase lideri ai grupelor lor în turneu.

Marin a fost și unul dintre cei trei marcatori din victoria țării sale asupra Ucrainei în meciul de deschidere al turneului.

„Este grozav să ne atingem obiectivul, care este să terminăm primul în grupa noastră”, a spus Marin după remiza împotriva Slovaciei. „Cred că am dat tot ce am avut în acest meci, dar până la urmă tot ceea ce contează este că ne-am calificat pentru rundă.” „De aceea am venit aici și nu putem decât să ne simțim fericiți și recunoscători.”

Este a doua oară când România ajunge în faza eliminatorie a Campionatului European și prima oară când ajunge în fruntea grupei sale. A terminat pe locul al doilea în spatele Portugaliei la Campionatul European din 2000, înainte de a pierde în sferturile de finală în fața Italiei.

Antrenorul României, Eduard Iordanescu, a spus: „Sunt mândru de echipa mea. A fost un meci dificil, dar vreau să-i felicit. Acum așteptăm cu nerăbdare ce urmează, dar înainte de asta echipa mea merită să se bucure de acest moment”.

Următorul meci va fi împotriva Olandei, care a pierdut în fața Austriei în ultimul meci din grupe pentru a termina pe locul al doilea în spatele lor și a Franței în foarte competitivă Grupă D.

Cody Jacobo și Memphis Depay au marcat golurile pentru Olanda, care s-a îndreptat spre optimile de finală după ce au pierdut cu 3-2.

„Nu pot spune că am fost surprinși, pentru că știam că s-ar putea întâmpla, dar nu am fost acolo de la început. Singurii de vină pentru asta suntem noi înșine”, a spus Jacobo după înfrângere.

Naționala Orange caută să ajungă în sferturile de finală pentru prima dată din 2008, după ce a pierdut în optimile de finală cu Cehia în Cupa Europeană a Națiunilor 2020.

Antrenorul Olandei Ronald Koeman a spus: „Trebuie să răspundem ferm ca echipă înainte de următorul meci. Pentru că aceasta este miza, acest meci ar putea fi lovitura finală pentru noi”.

Olanda a câștigat ultimele patru întâlniri dintre cele două țări, inclusiv o victorie cu 3-0 într-un meci amical din noiembrie 2017.

De asemenea, s-au întâlnit de două ori în preliminariile pentru Cupa Mondială din 2014, Olanda câștigând cu 4-1 în deplasare și cu 4-0 acasă.

Câștigătorul meciului din optimile de finală se va califica pentru a înfrunta Austria sau Turcia în sferturile de finală pe 6 iulie la Berlin.