România uimește Ucraina cu o victorie istorică la Euro

BERLIN, Germania (17 iunie) – România a obținut prima sa victorie în Campionatul European din ultimii 24 de ani, cu o victorie uluitoare asupra Ucrainei în Grupa E.

Căpitanul Nicolae Stanciu a dat României un avantaj surpriză în minutul 29, învârtind mingea în colțul de sus cu un voleu uluitor de la 20 de metri.

Răzvan Marin a dublat apoi avantajul tricolorilor după 53 de minute cu un șut de la distanță lungă care a strecurat sub portarul ucrainean Andriy Lunin.

România a completat scorul patru minute mai târziu, când Denis Dragoș a reușit cu capul centrarea lui Dennis Mann de la mică distanță.

Singura lor victorie anterioară a Campionatului European a fost în 2000, când penalty-ul lui Ionel Gagna ia ajutat să învingă Anglia cu 3-2 în faza grupelor.

Jucătorii Ucrainei apar la primul lor turneu major de când președintele rus Vladimir Putin a ordonat o invazie pe scară largă a țării în februarie 2022.

Săptămâna trecută, atacantul echipei Mykhailo Modric a declarat că familia sa se confruntă cu rachete rusești „zi și noapte” în orașul său Krasnograd.

România este pe un loc mai jos decât Ucraina

România se află la 24 de locuri în spatele concurenților săi în clasamentul mondial și s-a pregătit pentru Campionatul European cu două remize fără goluri dezamăgitoare împotriva Bulgariei și Liechtensteinului.

publicitate. Derulați pentru a continua lectura.

Dar au fost încurajați de un zid galben la München, și au primit primul gol când degajarea slabă a lui Lunin a fost interceptată de Mann, care a pasat pentru Stanciu pentru a trase un șut strălucit pentru prima dată în plasă.

READ  Un record se profilează pentru Sexton, în timp ce căpitanul Irlandei optează pentru a înfrunta Tonga

Susținută de golul lor, România a preluat controlul, iar Stanciu aproape că a marcat direct dintr-o lovitură de colț minute mai târziu, cu un alt șut curling care l-a bătut pe Lunin și a lovit bara transversală.

Portarul lui Real Madrid, Lunin, a avut un joc prost și a fost de vină și pentru al doilea gol al României când a apreciat greșit șutul lui Marin și mingea a trecut sub încercarea lui de salvare.

Echipa lui Eduardo Iordanescu a adaugat o a treia pentru a confirma cea mai mare victorie a turneului, Dragos a incheiat meciul dupa o runda uluitoare a atacantului vioi al Parmei Mann.

România – care nu a pierdut în calificări – se află acum într-o poziție puternică pentru a se califica din Grupa E și a înfrunta Belgia în următorul meci de sâmbătă.

Ucraina, care a ajuns în sferturile de finală ale Campionatului European în urmă cu trei ani, a fost dezamăgită și a avut nevoie de 77 de minute pentru a obține un șut pe poartă.

Înlocuitorul Roman Yaremchuk a lovit bara transversală pentru echipa lui Serhiy Rebrov în timpul opririi reprizei secunde.

Ucraina se confruntă cu Slovacia în următorul meci de vineri.