S-a calificat pentru meciurile din sferturile de finală împotriva frustratului Olwaite împotriva României la Jocurile Olimpice de la Tokyo

OlyWhites s-ar putea să se fi împiedicat târziu împotriva Hondurasului duminică, dar au totuși o șansă de aur să avanseze în sferturile de finală ale turneului de fotbal masculin de la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Vor intra în istorie pentru a doua oară în campania lor dacă vor învinge România miercuri seară [kickoff 8.30pm NZ time], în timp ce o remiză ar fi suficientă dacă Coreea de Sud și Honduras nu ar remiza și chiar și atunci, o remiză a scorului ar putea face posibilă.

Antrenorul Danny Hai a promis că echipa sa nu „va muri întrebându-se” împotriva României, care a expediat un jucător chiar înainte de pauză în pierderea cu 4-0 în fața Coreei de Sud duminică și încă nu a marcat cu un șut la poartă, potrivit britanicilor. ziarul The Guardian. Statistici oficiale ale turneului, după ce a învins Hondurasul cu 1-0 în meciul de deschidere datorită unui autogol.

Chris Wood sărbătorește primul său gol împotriva Hondurasului, care a venit din pasele de la capăt la cap.

Fernando Vergara / AFP

Echipa a avut cea mai bună posesie a mingii, în ciuda pierderii cu 3-2 în fața Honduras în al doilea joc după o serie de erori defensive și erori de portar, dar în timp ce a existat un sentiment de progres în față de la prima victorie cu 1-0 asupra Coreei de Sud – nou. Prima victorie a fotbalului masculin din Noua Zeelandă la Jocurile Olimpice – simt că mai au de oferit.

Citeste mai mult:
* Michael Boxall a fost descalificat să participe la olimpiadă, exacerbând problemele pentru apărarea lui Olewits
* „Eram pe punctul de a plânge”: minunatul obiectiv al lui Liberato Cacace trimite familia într-un rave
Albii sunt pregătiți să-l piardă pe Winston Reed, dar își controlează totuși soarta la Jocurile Olimpice de la Tokyo
* „O să-l înfășurăm cu brațele”: antrenorul lui Olwight îl susține pe portar după pierderea în fața Hondurasului

READ  Wpd dezvăluie două proiecte eoliene offshore în România

„Am fost dezamăgiți uneori de cât de ușor am renunțat la posesie și de câte ori ne-am reținut din cauza asta”, a spus Hay în ajunul meciului.

„Evident, suntem norocoși să avem fotografii tactice, unde puteți vedea întreaga imagine pentru cele 90 de minute complete, ceea ce este foarte util pentru procesul de învățare pentru jucătorii noștri.

„Au văzut o mulțime de clipuri, în special din jocul din Honduras, unde am fost practic arhitecții propriei noastre pierderi, oferind mingea puțin mai ieftin și executarea noastră nu a fost chiar corectă, dar totul face parte din învățare procesează cu o echipă tânără și sperăm că putem aranja această regiune este împotriva României. „

Olimpicii au oferit cea mai bună privire asupra potențialului lor la începutul reprizei a doua împotriva lui Honduras, când Wood a marcat la sfârșitul unei mișcări care i-a condus din colțul drept al jumătății lor până în colțul stâng al terenului lor. Jumătate din adversar, în timp ce Elijah tocmai a lovit crucea de care avea nevoie primul său coechipier.

Au fost necesare cinci pase în 12 secunde pentru ca aceștia să treacă de la apărare la punerea mingii în spatele fileului și a fost o pasă bună de jucat, indiferent dacă îl numiți contraatac, o descriere interceptată de Hay sau un „ obiectiv profund ”, care i-a făcut să„ construiască din spate ”„ Așa cum a făcut el. Mai mult este nevoie de echipă și este clar ceea ce încearcă să producă, dar este posibil să le rămână doar 90 de minute pentru a da clic.

Deși au căutat să joace pozitiv odată ce au câștigat mingea, cu Joost și fundașul liber Liber Caca ca principalii lor directori creativi, s-a remarcat că portarul Michael Wood merge întotdeauna mult în loviturile de poartă sau când primește mingea în deschizătorul. El joacă, mai degrabă decât să treacă la spatele său central, o tehnică care i-a lăsat adesea pe olimpici să lupte pentru control.

Hay l-a pus pe „capsatorul său de nivel de confort în modul de joc”.

Michael Wood va începe împotriva olimpiadelor împotriva României în timp ce urmează locul sfertului de finală.

Kenji Dimora / Photosport

„Cred că a fost puțin speriat sau împotriva Australiei în acel al doilea joc în care a ratat un gol”, a spus Hay, referindu-se la unul dintre meciurile preliminare ale echipei sale.

„Adevărul este că nu-l vom forța să facă ceva cu care nu se simte confortabil. Cred că este doar să-și găsească picioarele, să-și construiască din nou mai multă încredere, iar apoi sperăm că asta începe să se transforme în el pentru a-i arăta mai mult curaj să joace. „

Wood a fost singurul jucător pe care Hay a fost dispus să îl numească marți în echipa țării sale, întrucât a arătat clar că îl susține pe tânărul de 22 de ani pentru a trece prin jocul său împotriva Hondurasului, unde ar fi putut face mai bine în toate cele trei goluri . A fost recunoscut, dar a fost departe de a fi singurul jucător greșit.

Hay a indicat că vor exista schimbări în altă parte, în afară de cea pe care va trebui să o facă, pentru a-l înlocui pe căpitanul Winston Reed accidentat, dar a rămas înțeles în mod înțeles dacă va schimba sistemul 3-4-3 pe care l-a folosit atât de des. . În Japonia, după 4-3-3 pe care l-a folosit cu albii și în reprize anterioare, a fost văzut în timp ce ei căutau să egaleze în ultimele minute duminică.

Marko Stamenich l-a înlocuit pe Clayton Lewis în ambele jocuri de până acum și se profilează ca o schimbare potențială, Hay avertizând că acesta va fi al treilea joc al echipei în șapte zile în condiții fierbinți. Aducerea unui Joey Champness sau a lui Ben Waine pentru Callum McCowatt în față ar fi o altă chestiune, în timp ce Callan Elliot ar putea fi chemat să-l înlocuiască pe Dane Ingham, care a fost ocupat să urce și să coboare pe teren în partea dreaptă.

READ  Kempinski Hotels dezvăluie planuri pentru stațiunea de schi Kempinski Poiana Brașov din România

Olywhites s-au mutat de la Kashima, unde și-au jucat primele două jocuri, la Sapporo, un zbor de două ore spre nord, pentru meciul esențial de miercuri, care va coincide cu confruntarea dintre Coreea de Sud și Honduras în ultima zi a etapei grupelor. Meciuri într-un turneu cu o populație predominant sub 24 de ani.

Dacă obțin rezultatul de care au nevoie împotriva României, căreia îi lipsesc mulți dintre cei mai buni jucători sub 24 de ani, fie se vor întoarce la Kashima în calitate de subcampioni ai grupei B, fie se vor muta la Yokohama ca campioni ai grupei B. În caz contrar, jucătorii lor vor pierde din întreaga lume și se vor întoarce la cluburile lor, neștiind când ar putea avea o altă șansă de a juca mingea knock-out internațională.

permutări

• Dacă Uliwights-ul va învinge România, Vor trece în sferturile de finală
  • Dacă OlyWhites desenează cu România, Vor trece în sferturile de finală …
    • … dacă Coreea de Sud a învins Honduras
    • … dacă Honduras a învins Coreea de Sud
    • … Dacă Coreea de Sud și Honduras vor remiza, dar oligawatii înscriu mai multe goluri la egalitate decât Hondurasul la goluri.

Jocurile Olimpice de la Tokyo – Turneul de fotbal masculin, Grupa B

Miercuri, 20:30 ora Noua Zeelandă: Olivitul în România

Miercuri, 20:30 ora Noua Zeelandă: Coreea de Sud vs Honduras

Puncte (diferență de goluri, goluri marcate): Coreea de Sud 3 (+3, 4), Honduras 3 (0, 3), Oliwight 3 (0, 3), România 3 (-3, 1)