Șeful din Bedford Town „O victorie grozavă în fața lui Berkhamsted, dar este încă un drum lung de parcurs”

Rene Howe marchează din penalty în victoria cu 2-0 a lui Bedford Town în fața lui Berkhamsted FOTO CU AMAZUL WWW.BEDFORD EAGLES.NET

Vizionată de o mulțime de 1.254 de spectatori la Eyrie, victoria cu 2-0 a lui Bedford Town în fruntea tabelei asupra lui Berkhamsted a depășit așteptările și lasă acum cursa la titlu în propriile mâini.

Cu 12 meciuri până la final, Eagles sunt cu cinci puncte în fața Tovarășilor din Southern League Division One Central, deși rivalii lor au un meci în mână.

Dar managerul Gary Setchel subliniază: „Mai este un drum lung de parcurs, să nu sărbătorim prea devreme.

„A fost un rezultat grozav, o mulțime strălucitoare”, a spus el după meci.

„Speram la 1.000 și am primit 1.200.

„A fost o afacere neplăcută, două echipe bune și am simțit că le avem măsura în toate departamentele.

„Așa cum am spus în săptămâna, cine a câștigat acest joc, nu va defini sezonul.

„Avem un meci foarte greu în acest weekend împotriva FC România, niciodată ușor, și amândoi avem o mulțime de meciuri grele între acum și sfârșitul sezonului.”

A fost nevoie de puțin înainte de pauză pentru ca impasul să fie spart în marele joc de sâmbătă, Rene Howe a marcat un penalty pentru un fault lui Hugh Alban Jones.

Charley Sanders a declanșat apoi o lovitură uluitoare în minutul 73 pentru a se asigura de cele trei puncte.

Setchell a fost plin de laude pentru echipa sa, precum și pentru cei doi marcatori și a simțit că Bedford merită victoria.

„Toată lumea unui bărbat a dat 110 la sută.”

El a spus că a avut întotdeauna încredere în echipa sa și a păstrat continuitatea.

— Vom continua, spuse el. „Ne vom antrena săptămâna aceasta marți și joi și ne vom pregăti pentru România, nu este diferit.”

Și speră că o parte din mulțimea de sâmbătă se va întoarce pentru a-i sprijini în meciurile rămase.

„Nu văd de ce nu ar trebui să avem 900 aici săptămâna viitoare”, a adăugat el.

„Nu spun că a fost cel mai mare divertisment din lume, deoarece terenul este limitat, dar au fost două echipe bune care s-au anulat reciproc.”

Oaspeții din acest weekend, FC România, sunt pe locul 11 ​​în divizie, după ce a învins Hertford Town cu 4-0 în deplasare în ultima lor întâlnire.