Serena intră în a treia rundă condusă de suportul de acasă, Hollow intră în a treia rundă

Ani |
la curent:
1 septembrie 2022 12:58 IST

New York [US], 1 sept. (ANI): Serena Williams, de 23 de ori campioană de Grand Slam, a intrat joi în turul al treilea al US Open. Serena a eliminat-o pe a doua cap de serie Anett Kontaveit într-un meci în trei seturi 7-6 (4), 2-6, 6-2.
Williams, care acum are 40 de ani și deține clasamentul actual de 605, a învins-o pe cap de serie a 2-a a Estoniei, Anett Kontaveit, într-un meci swing, pentru a avansa în runda a treia a US Open. Această victorie îi menține în viață urmărirea spre Margaret Court și 24 de victorii majore.
Mulțimea prolifică, care a inclus mai mulți concurenți WTA și ATP Tour, împreună cu celebrități care sperau să obțină (cel puțin) o ultimă privire la cel mai bun din toate timpurile, a susținut cu fermitate favorita de acasă la slam.
Williams a jucat cel de-al 1013-lea meci din cariera ei stelară a fost într-o stare învechită și nu i-a dezamăgit pe fanii tenisului, deoarece a câștigat primul set cu 7-6 (4) într-un final strălucit.
Jucătoarea secundă a intrat pe teren în setul secund cu o schimbare de tactică și a reușit să ia setul secund cu 2-6.
Setul decisiv a văzut-o pe tânăra de 40 de ani să prezinte tenisul dominant pentru care a fost cunoscută de-a lungul carierei, câștigând setul și meciul. Estona a încercat să facă din asta un meci, dar sprijinul publicului a propulsat-o pe Serena la o nouă victorie în cariera ei deja ilustră.
În interviul de după meci, americanca a spus că nu a mai jucat tenis cu atâta libertate, de când a debutat în 1999. Îi place să se ridice la înălțime și încă sunt puține.
„Sunt încă puțin din mine înăuntru”, a spus legenda tenisului, Williams. „Asta e ceea ce fac cel mai bine. Îmi place să răspund provocării. După ce am pierdut al doilea set, am spus: „O, Doamne, asta ar putea fi”. „Am vrut doar să încerc și să fac tot posibilul”.

Adăugând că se bucură de jocul ei, ea a spus: „Sincer, privesc asta ca pe un bonus. Nu am nimic de dovedit. Nu am nimic de câștigat. Și nu am absolut nimic de pierdut. Am jucat ca asta din 1998. Literal, am un „X” pe spate din ’99, așa că e cam distractiv.”
Într-un alt meci, viitoarea vedetă Coco Gauff și-a câștigat meciul din turul doi pentru a trece în runda a treia a US Open.
Adolescentul a învins-o pe românca Elena Gabriella Ross cu 6-2, 7-6 (4) pentru a trece în turul următor.
Jucând pe stadionul Arthur Ashe, tânăra de 18 ani părea mai încrezătoare decât făcuse debutul la același turneu în urmă cu trei ani. Nu i-a dat adversarului aproape nimic în primul set și l-a câștigat fără să transpire.
Setul secund a văzut-o în fața concurenței acerbe din partea româncei, dar americanca a triumfat și a câștigat setul secund, luând meciul.
Podiumul pe care Gauff pare să-i placă rapid și probabil că va apărea mai des, a fost a doua victorie din carieră pe cel mai mare teren din tenis. Gauff este pe locul 12 anul acesta, pe locul 1 mondial la dublu, iar recent a adăugat-o pe finalista de la Roland Garros în CV-ul său.
„Întotdeauna mi-am dorit să câștig la Ash”, a spus Gauff în interviul ei de după meci.
Despre amintirile ei despre acest stadion, ea a spus: „Vin aici de ani de zile, uitându-mă pe Venus și Serena jucând, iar acum sunt aici și joc. În sfârșit, luni, am reușit să câștig o victorie pe acest teren, așa că Cred că recordul meu acum este probabil aproape aici, nu știu.” „
Gauff se va confrunta acum cu colegul american și pe locul 20, Madison Keys, în turul al treilea. (Ani)

READ  Cineworld renunță la un plan major de vânzare și propune o nouă înțelegere pentru datorii