Serena Williams suferă o ieșire anticipată; Halep o depășește pe Muchova

Ani |
la curent:
29 iunie 2022 12:42 IST

Londra [UK]29 iunie (ANI): Jucând primul ei meci de simplu după un an, jucătoarea americană de tenis Serena Williams a fost eliminată marți în primul tur, după ce a învins-o pe Harmony Tan la Wimbledon 2022.
Cea de-a 23-a câștigătoare de Grand Slam a retrogradat cu 7-5, 1-6, 7/6 (10/7) în fața Harmony Tan, care a concurat la primul ei turneu de la Wimbledon.
În cel mai lung meci al turneului de până acum, Tan s-a întors de două ori dintr-o accidentare în al treilea set pentru a-și câștiga a treia victorie de Grand Slam din carieră. Tan a învins de 23 de ori campioana de Grand Slam, Williams, după trei ore și 10 minute de joc apreciat.

Între timp, Simona Halep și-a început campania la Wimbledon învingând-o pe cehoaica Karolina Mochova în seturi drepte.
A avut nevoie de doar 65 de minute pentru a termina 6-3 6-2 și a ajunge în turul doi.
Cap de serie 4 Paula Padusa a avut nevoie de mai puțin de o oră pentru a o trimite pe Luisa Chirico în 56 de minute, 6-2, 6-1. Padusa o va infrunta pe romanca Irina Barra in turul doi in turul doi.
Petra Kvitova, de două ori campioană la Wimbledon, a evitat să piardă în primul tur la Wimbledon în fața italianului Yasmine Paolini.
După ce a pierdut primul set în mai puțin de jumătate de oră, Kvitova a revenit pentru a câștiga cu 2-6, 6-4, 6-2 într-o oră și 42 de minute. Kvitova a spart-o pe Paolini pe măsură ce italianca a luat conducerea cu 3-3 în setul doi, iar de atunci nu a mai rămas în urmă. (Ani)