Simona Halep se întoarce incredibil cu privire la lupta dură împotriva Carolinei Garcia la Miami Open din 2021

Românca Simona Halep, a treia cap de serie la Miami Open din 2021, s-a confruntat cu profesionista franceză Caroline Garcia în optimile de finală. Surprinzător, meciul a fost mai interesant decât se aștepta.

În special, a fost primul meci pentru turneul clasat pe al treilea din lume după uimitoarea ei pierdere în fața Serenei Williams în sferturile de finală ale Australian Open. În ciuda pauzei, nu arăta bine pe teren.

Mai mult, jucătorul francez în vârstă de 27 de ani a arătat suficientă acuratețe pentru a provoca o surpriză uriașă la Miami. A jucat câțiva câștigători excepționali, pe care adversarul ei nu i-a putut vedea decât când treceau pe lângă ea.

Citește mai mult: „Capabil să-mi găsesc pasiunea pentru artă și arhitectură”: Maria Șarapova își prezintă linia de mobilier

Simona Halep vs Caroline Garcia: Grupa A

TENIS – Australian Open – Melbourne Park, Melbourne, Australia, 16 februarie 2021, Roman Simona Halep în timpul meciului de sferturi împotriva Serenei Williams din Statele Unite – Reuters / Lauren Elliott.

Meciul a început cu tragerea de artificii pe ambele părți ale stadionului. Mai întâi de toate, Simona Halep a lovit cu greu un backhand aproape de linie în a doua repriză.

Ca răspuns, Garcia a devenit și mai sever în ocolirea scutului defensiv al romanului. În principal, nu a renunțat la a pune mingi înapoi; În schimb, i-a readus foarte bine.

La 2-3, Halep a fost gata să servească pentru a menține setul de deschidere uniform, oferindu-i adversarului o fereastră deschisă pentru meci. Cu o pauză curată 0-40, francezul a condus calea spre a lua primul set.

În cele din urmă, Garcia și-a menținut ritmul elaborat și și-a pus picioarele în ușa următoarei runde. Profesionistul francez a câștigat în grupa 3-6 peste dubla campioană de Grand Slam din România. În mod alarmant, Roman și-a luat timp medical între meci.

Grupa a doua: Luptată pentru Simona

În ciuda unei lovituri uimitoare în serviciul de deschidere pentru al doilea set, anxietatea românească a continuat. Drept urmare, a acordat o pauză adversarului său și un bilet la runda următoare.

Cu toate acestea, fanii înfocați ai tenisului nu renunță niciodată la Halep. Disperat de un miracol, românca de 29 de ani a cerut ajutor, urmărind la un moment dat 3-6, 1-4 *. Dar a reușit acest lucru în scurt timp și a luat inițiativa pentru prima dată.

La 5-4, Garcia s-a luptat din greu pentru a menține meciurile din setul secund la nivel, dar în cele din urmă a pierdut în fața forței nou descoperite a lui Halep. Meciul a egalat cu scorul de 3-6, 6-4.

Citește mai mult: Naomi Osaka și Serena Williams ratează Openul de la Stuttgart din 2021

Halep vs. Garcia: Setul decisiv

TENIS – Australian Open – Melbourne Park, Melbourne, Australia, 14 februarie 2021, românca Simona Halep își sărbătorește victoria din turul al patrulea împotriva polonezei Ija Swiatik, REUTERS / Asanka Brendon Ratnayake.

Lucrurile s-au răsturnat într-o oră și 26 de minute de tenis între profesionistul român și cel francez. Cel mai important, Halep nu merge prea departe de data aceasta.

A treia sămânță a găsit o mână peste adversarul ei și a luat grupa finală de o parte. Fără a renunța la un meci, Halep a dominat setul final cu servire impresionantă și amestecuri aerisite. După ce a câștigat șapte jocuri la rând, românca a câștigat cu 3-6, 6-4, 6-0.

După o victorie uimitoare, Halep Ne vom întâlni Câștigătoarea meciului dintre americanul Coco Gove și Anastasia Sevastova în runda următoare.

Va căuta să-și ia impulsul puternic pe tot parcursul campaniei la Miami Open 2021.

Ceas: Când Serena Williams și Lewis Hamilton au făcut o apropiere la un magazin de bijuterii