Spania și Italia s-au alăturat Olandei și Germaniei în sferturile de finală

Spania și Italia s-au alăturat coechipierilor Olanda și Germania în sferturile de finală ale Campionatului European U-21.

Cele patru partide au obținut marți rezultatele necesare în runda finală a meciurilor din grupele A și B pentru a avansa la runda eliminatorie mai târziu în acest an.

Germania a fost împinsă până în România într-unul dintre primele meciuri, o remiză fără goluri la Budapesta suficientă pentru a elimina subcampionii din 2019 la diferența de goluri pe cheltuiala României.

România, acum neînvinsă în ultimele șapte meciuri de grupă, a căzut la poartă prin Alexandru Matan în prima repriză și a tras un șut peste linia porții.

Însă un punct a fost scorul corect la final, deoarece Amos Bieber a fost eliminat din cadrul porții în repriza a doua și Lucas Nmica a ratat un penalty.

Olanda a avut mai puține dificultăți în depășirea gazdei turneului Ungaria, depășind câștigătorul cu 6-1 în MOL Arena Sosto pentru a depăși Germania în fruntea grupei A datorită recordului lor de la cap la cap.

Danny de Witt a deschis scorul cu trei minute înainte de sfârșitul primei reprize, iar Cody Gakpo, care a făcut golul, a marcat două din cele cinci goluri ale Olandei în a doua repriză.

Myron Boadu a marcat și o lovitură de pedeapsă pentru Olanda, înainte ca Sven Putman și supleantul Brian Broby să intervină târziu, făcând lovitura de pedeapsă specială a lui Pendeguez Paula mai mult decât o simplă consolare.

Campioana în acțiune, Spania, a marcat de două ori în a doua repriză datorită lui Danny Gomez în victoria cu 2-0 asupra Republicii Cehe, care a necesitat o victorie la Celje pentru a-și menține participarea la turneu în viață.

READ  Urmărește România vs Bosnia și Herțegovina: Live Stream UEFA Nations League - Cum să urmărești și să remiți în flux ligi majore și sporturi universitare

Atacantul lui Levante a fost adus în minutul 65 al jocului și nu a durat mult până a făcut ceea ce colegii săi nu au putut distruge de partea încăpățânată cehă după ce a fost trimis de Under Parnitxia.

Gomez a lansat o lovitură în a doua după nouă minute și asta s-a dovedit suficient pentru a ocupa primul loc în grupa a doua, în ciuda victoriei Italiei cu 4-0 în întâlnirea cu Slovenia de pe stadionul Legodsky.

Italia, de cinci ori câștigătoare, a luat două goluri în decurs de 19 minute, cu finisajele lui Giulio Maggiore și Giacomo Raspadore, pe care Patrick Cutrone le-a adăugat din penalty la șase minute mai târziu.

Cutrone a ratat o a doua lovitură de pedeapsă aproape de prima repriză, deși nu a contat în cele din urmă pentru că a avut o secundă grozavă la cinci minute în a doua repriză.

Singurul negativ pentru Italia a fost demiterea supleantului Ricardo Marchesa, care a întârziat după ce a primit două cartonașe galbene, a doua oară când fundașul central a fost eliminat în turneul din acest an.

Spania, Italia, Germania și Olanda își vor descoperi adversarii în sferturile de finală miercuri, când are loc runda finală a meciurilor grupelor, fazele eliminatorii începând la sfârșitul lunii mai.