Țările de Jos au devenit favoriți legitimi pentru a câștiga titlul Campionatului European din 2024

Olanda și-a continuat campania în optimile de finală de la Euro 2024 cu o victorie convingătoare cu 3-0 în fața României pentru a ajunge în sferturile de finală.

În cea mai recentă ediție a FOX Soccer NOW, Wes Morgan a exprimat cât de importantă a fost victoria pentru a demonstra capacitatea Olandei de a continua campania în acest turneu.

Morgan a spus despre victoria împotriva României: „În sfârșit, am văzut Olanda cum am văzut-o pe hârtie , am crezut că va fi mai competitiv, dar au ieșit cu o intenție reală, au fost hotărâți să reducă la tăcere criticii și să facă un spectacol strălucit de la început până la sfârșit, cu excepția primelor 10 minute când jocul a fost în mare măsură egal, a fost performanța olandeză cea care a prevalat.”

Melissa Ortiz a fost de acord cu narațiunea optimistă despre olandezi.

„Cu siguranță da [think the Netherlands can make it to the final]„De aceea folosești faza grupelor”, a spus Ortiz. Speri să obții acele titluri în faza grupelor, din acest motiv specific, chiar și atunci când timpul contează cu adevărat în rundele eliminatorii, ești gata să faci acele schimbări tactice. Ai acele momente și în conducere. Primești acele apeluri de trezire în faza grupelor în care cineva ca… [Virgil] „Van Dijk poate aduna jucătorii. Dacă te uiți la potențialul traseu al echipei către finală, ei se vor confrunta cu câștigătoarea Austriei și Turciei, iar apoi, dacă vor câștiga ambele meciuri, vor juca fie Anglia, fie Elveția. Cred că traseul. este, de fapt, foarte benefic pentru această echipă dacă performanță.” Ca și performanța pe care a dat-o astăzi.

READ  Grand Rapids original se pregătește pentru al treilea sezon de baschet profesionist

„Au fost în mod clar dominant de la apărare la atac [against Romania]„Cred că au potențialul de a ajunge în finală.”

Cody Jacobo a marcat golul de conducere pentru Olanda în minutul 20. Ulterior, Donyiel Malen a marcat două goluri în minutele 83 și 90+3 ale meciului pentru a pune capăt controlului olandez al meciului. În același timp, părea că Olanda ar fi putut dubla golurile, deoarece au aplicat presiune de la început până la sfârșit și nu au reușit să transforme multe ocazii de gol.

Olanda a efectuat 22 de lovituri, dintre care șase la poartă, în timp ce România a făcut cinci șuturi, dintre care doar unul la poartă. De asemenea, Olanda a depășit România cu 430-184 și a avut mingea în cea mai mare parte a meciului.

Înainte de a câștiga optimile de finală, Olanda a învins Polonia cu 2-1, a remizat cu 0-0 cu Franța – care a fost fără jucătorul lor vedetă Kylian Mbappe – și a pierdut în faza grupelor cu Austria cu scorul de 3-2. De asemenea, Olanda a învins anterior Canada și Islanda în două meciuri amicale, cu 4-0.

Țările de Jos vor juca sâmbătă (15 p.m. ET pe FOX și aplicația FOX Sports) câștigătorul meciului Turcia-Austria.

[Want great stories delivered right to your inbox? Create or log in to your FOX Sports account, follow leagues, teams and players to receive a personalized newsletter daily.]

El urmareste Urmăriți-vă favoritele pentru a vă personaliza experiența FOX Sports

Cupa Europeană a Națiunilor

Olanda

Obțineți mai mult de la UEFA Euro Urmăriți-vă favoritele pentru a obține informații despre jocuri, știri și multe altele

READ  Tenis: Coco Gauff acasă la SUA vs Austria în Cupa Billie Jean King - Omni Sports - Sport