Tenis: ultimul în tenis, metoda Max Wenders | Știri despre tenis

PUNE: la 25, Max Finders Prea tânăr pentru a fi un Tenis Un antrenor, dar este și prea deștept ca să-și dea seama cât de departe poate ajunge ca jucător.
„Tenisul este un sport scump”, a spus olandezul. „La vârsta de 12 sau 13 ani, știam că nu am de gând să-l ating, pentru că ai nevoie de mulți bani pentru a deveni jucător profesionist și nu am primit sprijin . ” Aripa lui Myriam Bianca Bulgaro România concurează în 25.000 de dolari Cupa ITF KPIT-MSLTA Sâmbătă la Gimcana Deccan din Pune.
După ce și-a stabilit clar obiectivul pe termen lung, la vârsta de 15 ani, Wenders s-a alăturat unei academii din Belgia unde a lucrat ca antrenor pentru copii.
El a spus: „M-am antrenat ca jucător pentru că știam că, dacă voi antrena unele dintre fetele din WTA, va trebui să le lovesc, deoarece este greu să găsești un partener în tur”.
De fapt, una dintre misiunile sale de profil în Turul WTA a fost aceea de a-l învinge pe partenerul Lilina Ostapenko, campioana Openului Franței din 2017, tânără de 23 de ani din Letonia.
Wenders a lucrat, de asemenea, ca antrenor asistent pentru Estonia, Annette Kontavet, pentru o scurtă perioadă de timp, înainte de a antrena cu Demi Schores, jucătorul olandez de 27 de ani, care a ajuns în topul 7 în dublu în 2018.
Shores, care a ajuns în semifinalele Australian Open în 2021 alături de Nicole Meleshard, se află în prezent pe locul 12 și are 13 titluri WTA.
Deci, de ce, după ce ați lucrat la cel mai înalt nivel al jocului cu câștigători cunoscuți, ați ajuns să pregătiți jucătorii din divizia inferioară?
„Pentru mine, două lucruri sunt foarte importante. Unul este respectul, iar al doilea, dacă îmi place ceea ce fac. Dacă nu primesc respect și nu-mi place ceea ce fac, nu contează pentru mine dacă ești în top zece „.
Pe teren, Bulgaru a continuat să sufle fierbinte și rece, risipind avantaj după avantaj împotriva ucrainenei Mariana Zakarlyuk în meciul de semifinală.
Dacă cineva avea nevoie de dovada abilității lui Wenders de a citi meciul jucătorului și fluxul de meciuri, acesta a venit în setul doi când Bulgaro a luat o pauză în timp ce conducea 3-1 cu câteva lovituri slabe.
„Așa pierdem jocul”, mormăi Venders.
După cum sa dovedit, meciul lui Roman s-a prăbușit drastic, permițându-i lui Zacharyuk să bată o victorie cu 5-7, 6-4, 6-4 în trei ore și 13 minute.
Wenders a explicat mai târziu: „Primul set nu trebuia să fie 7-6, ar fi trebuit să câștigi 6-4. Dar apoi ai fi luat o pauză în al doilea set și ai încerca să joci o lovitură lentă. Mingea! Orice parte ar fi din teren, ar fi fost 4-1. ”
Bulgaro, în vârstă de 22 de ani, a lăsat-o pe Zacarlyuk să se întoarcă la meci când a făcut trei duble greșeli pentru a renunța la serviciu în al optulea joc din primul set.
În tiebreak a venit rândul lui Zacharyuk să rateze conducerea cu 4-0 și să abandoneze grupul cu o dublă greșeală.
În timpul meciului, ea l-a fixat pe Zacarlyuk în jocul ei, a început să se descurce mai bine cu nervii și, pe măsură ce încrederea în sine a crescut, a început să livreze fără probleme și să atace al doilea dispecerat Bulgaro, care era foarte anticipat.
Meciul românesc a continuat să se balanseze de la un capăt la altul, aruncând câștigătorii o dată și lovind din nou o lovitură directă în plasă.
Cu toate acestea, Bulgaru a refuzat să se predea, deoarece a luptat cu 1-5 până la 4-5 în clasă. Apoi, s-a sufocat la întoarcere pentru a-i permite adversarului să închidă meciul.
„Am văzut că pot reveni, am salvat patru puncte de joc (în al șaptelea și al nouălea meci), dar apoi am zguduit. Nu sunt mândru de mine pentru modul în care am jucat ultimul joc.”
Wenders a dat o imagine mai largă.
„Majoritatea jucătorilor nu câștigă suficienți bani la acest nivel. Semifinalele și finalele de simplu din această săptămână, ea (Bulgaro) va pierde în continuare banii plătindu-mi călătoriile, cazarea și mâncarea”, a spus el.
„Nu își pot permite un antrenor, așa că nu le este nimic de spus. Nu știu cum să trăiască o carieră. Nu muncesc din greu și nu știu ce nu fac și ce fac nu mănânci. ”
Poate că, având în vedere talentul său de a citi jocul și mintea jucătorului, el îi poate ajuta să se ridice din obișnuit și să ajungă la o poziție de respect și succes.

READ  Audrey Jimenez, medaliată cu bronz la Campionatele Mondiale de Cadeți din Ungaria