Tineretul lumii de box: India a luat 4 medalii

Campioana asiatică Finca și Alvia Pathan s-au numărat printre cei patru boxeri indieni care au avansat în semifinalele Campionatului Mondial de Tineret masculin și feminin de la Kielce, Polonia. Getica și Bunnam sunt ceilalți doi boxeri care au intrat în optimile de finală și au cel puțin o medalie de bronz pentru țară.

Toți cei patru boxeri au făcut performanțe minunate în meciurile lor din sferturile de finală. Boxerul Panipat Finca a învins rivala columbiană Camilo Camilla cu 5-0 în categoria 60 kg, în timp ce campioana asiatică junior 2019 Alfia (+81) a învins boxerul maghiar Rika Hoffmann cu aceeași marjă.

Jucând în categoria de 57 kg, Poonam a câștigat cu ușurință 5-0 victoria față de Nazrk Serik din Kazahstan pentru a avansa în semifinale. Getica (48 kg) a făcut o altă demonstrație puternică în timp ce a dominat-o pe adversara sa romană, Elizabeth Ostan, din cuvântul go cu pumni precise și mișcare rapidă care l-au făcut pe arbitru să oprească competiția după primul tur și să anunțe că boxerul Haryanei este câștigătorul.

O altă indiancă, Khushi (81 kg), a pierdut în meciul din sferturile de finală împotriva turcului Busra Isildar. La categoria masculină, Manish (75 kg) și Sumit (69 kg) au ajuns în sferturile de finală în categoriile lor respective, cu victorii egalate cu 5-0 asupra lui Abdullah Al-Araj, respectiv a slovacului Ladislav Horvath.

Între timp, Akash Gurkha (60 kg) și Venet (81 kg) nu au reușit să avanseze, deoarece au suferit înfrângeri în ultimele 16 meciuri.