Turcia învinge Austria într-o finală directă a Euro 2024; Olanda învinge România

Sferturile de finală ale UEFA Euro 2024 au fost stabilite, Olanda și Turcia avansând marți din ultimele două meciuri din optimile de finală.

Echipa olandeză a reușit să realizeze acest lucru eficient, eficient și convingător, învingând România în ascensiune cu trei goluri curate. Cody Jacobo a deschis scorul la jumătatea primei reprize și, deși scorul a rămas aproape până în ultimele zece minute, avantajul nu a fost în pericol. Virgil van Dijk a văzut un șut care a sărit de pe lemn în repriza secundă, înainte ca Donyell Malen să stabilească scorul pentru Țările de Jos cu două goluri întârziate.

În sferturile de finală vor înfrunta Turcia, care a mai jucat un meci grozav în acest turneu, învingând Austria cu 2-1.

Dar dacă există un rezultat care poate masca drama pe ecran, acesta este acesta. Austria a irosit o serie de ocazii excelente, inclusiv una în ultimele secunde care probabil a avut nevoie de o salvare a unui turneu de către portarul Turciei Mert Gunuk. Între timp, la celălalt capăt, Merih Demiral a reușit să aducă un omagiu jucătorilor austrieci. Liam Thuram la Cupa Mondială din 1998Demiral a marcat ambele goluri pentru Türkiye din două piese de set. Demiral nu a marcat mai mult de două goluri în niciunul dintre cele opt sezoane profesioniste și a marcat doar două goluri în ultimele 47 de apariții la echipa națională.