Turcia învinge Finlanda și se confruntă cu Olanda în Campionatul Eurovolley feminin în 2021

Echipa națională de volei feminin din Turcia a obținut luni o victorie cu patru din patru asupra Finlandei la Campionatele Europene de volei CEV din 2021.

Net Sultans au învins Fins cu 25-19, 25-12 și 21-15 în seturi consecutive în al patrulea set de meci organizat la Arena BT din Cluj-Napoca, România.

Vedeta Ebrar Karakurt a condus Turcia din față cu 16 puncte și 13 atacuri. Au urmat Zahra Güneș și Togba Șenoglu, cu câte nouă puncte.

Finlanda a făcut un start surprinzător de bun în primul set și a avansat câteva puncte, dar în cele din urmă și-a pierdut ritmul, Turcia a revendicat favoritele într-un mod impresionant.

Jucătorul turc a fost într-o formă excelentă, formând joc pentru Karakurt și Güneș, care au dominat atacul.

Finlanda nu a putut răspunde atacurilor Turciei și a fost ușor pentru turci să revendice primul grup.

În setul secund, apărarea Turciei a dat un spectacol grozav, conducând meciul cu șase blocuri.

La ofensivă, Finlanda a ajuns la punctul de neîntoarcere, neavând șansa de a schimba cursul meciului.

După câteva maxime incredibile ale Turciei, al doilea set s-a încheiat cu un scor de 25-12 pe tabela de marcaj.

A treia grupă a continuat în același mod, echipa națională a Turciei jucând cel mai distractiv volei până în prezent, potrivit site-ului oficial EuroVolley.

Câteva acțiuni minunate în atac și câteva adunări mari au transformat al treilea set într-un spectacol grozav. Turcia a câștigat și și-a menținut recordul impecabil de patru victorii din patru meciuri.

Turcia va disputa marți ultimul său meci din faza grupelor împotriva Olandei.

READ  Program săptămânal Sporting KC: 15-18 noiembrie 2023

Douăzeci și patru de echipe concurează în patru grupe. Primele patru echipe din fiecare grupă se vor califica la finalul etapei grupelor.

Optimi și sferturile de finală vor avea loc în Bulgaria și Serbia, iar Serbia va găzdui semifinalele și finala.

Etapele grupelor se vor încheia joi, iar optimile de trei zile vor începe sâmbătă.

Sferturile de finală și semifinale se vor disputa pe 31 august și pe 3 septembrie, în timp ce meciurile finale și pe locul trei se vor disputa pe 4 septembrie.