Turul WTA: Elena Rybakina o face KO pe Bianca Andreescu în Dubai

21 februarie – În meciul din primul tur al foștilor campioni de Grand Slam, a noua cap de serie Elena Rybakina din Kazahstan a învins-o luni pe canadianca Bianca Andreescu cu 6-3, 6-4, la Dubai Duty Free Tenis Championships.

Rybakina, campioana apărătoare la Wimbledon, a terminat cu 6-2 cu ași, câștigând al doilea serviciu al lui Andreescu, câștigând 11 din 14 puncte.

Rybakina a luat primul set în 38 de minute, dar Andreescu a sărit în avantaj cu 3-1 în al doilea. Cu toate acestea, Andreescu a pierdut ultimele trei meciuri de serviciu pe măsură ce Rybakina a terminat meciul.

Cel de-al 13-lea cap de serie a letonei Jelena Ostapenko și a 15-a cap de serie Victoria Azarenka din Belarus au câștigat ambele meciurile de deschidere. Ucraineana Anhelina Kalinina a învins-o pe rusoaica Veronika Kudermetova, cap de serie, cu 6-3, 5-7, 7-5, în timp ce românca Sorana Cîrstea a învins-o pe cea de-a 11-a, Beatrice Haddad Maya din Brazilia cu 4-6, 7-6(7), 7-5. . După ce a salvat două puncte de meci în tie-break-ul al doilea set.

Au mai câștigat românca Ana Bogdan, cehia Karolina Muchova și Karolina Pliskova, americanii Lauren Davis și Shelby Rogers și bielorusa Aleksandra Sasnovich.

Ultimele actualizări

Vezi încă 2 povești

Merida Open Akron

Statele Unite ale Americii Katie McNally a învins-o pe a treia cap de serie a Chinei, Lin Zhou, cu 7-6(3), 6-7(5), 6-1 în primul tur la Merida, Mexic.

McNally a depășit opt ​​greșeli duble (pentru cele trei ale lui Zhou) și a câștigat doar 27% din punctele ei de serviciu, 10 din 37. Meciul a inclus 15 pauze de serviciu, nouă dintre ele pe serviciul lui Zhou.

READ  UEFA Nations League domină știrile despre fotbal săptămâna aceasta la televizor și online

Într-un alt meci dintre Statele Unite și China, jucătorul chinez a câștigat, în timp ce Xiyu Wang a eliminat-o pe a opta cap de serie Alison Riske-Amritraj cu 7-5, 4-6, 7-6(1).

A șaptea cap de serie italiană Elisabetta Cocciarito a învins-o pe elvețiana Viktoria Golubic cu 6-0, 6-3. În turul doi s-au calificat și belgiana Yesalyn Bonaventure, spaniolă Nuria Parisas Diaz, australianca Kimberly Pearl și americanca Katie Volientes.