Welwyn Garden City a meritat o victorie cu 3-0 în fața României

O victorie atât de necesară pentru Welwyn Garden City a venit cu o notă de eleganță, în timp ce au învins FC România acasă.

Succesul cu 3-0 a fost prima victorie a echipei lui Max Mitchell în șase, de la victoria cu 3-1 asupra Thame United la jumătatea lunii octombrie, dar a fost bine meritată, deoarece au dominat cea mai mare parte a zilei.

Josh Hutchinson a marcat două goluri, ambele stabilite de Cyrus Babaie și ambele au fost în competiție pentru premiul WGC Man of the Match.

Yassin Boudhou, aflat la debutul acasă, după ce s-a întors de la Colney Heath, a marcat al doilea gol în tot atâtea meciuri.

Cu căpitanul Charlie Crawley bolnav, Mitchell l-a recrutat pe portarul Ashley Jones, în vârstă de 36 de ani, care a semnat în dimineața meciului.

Popeye a avut prima șansă a meciului în șase minute, jucând-o printr-o minge șmecheră a lui Harvey Steele, una dintre vedetele principale ale zilei WGC, dar portarul României și om de la Welwyn, Matt Boylan, a parat-o cu picioarele.

Jones alerga rapid la celălalt capăt, cu o salvare confortabilă din lovitură liberă de la Alex Yearwood.

Câteva clipe mai târziu, o lovitură liberă a lui Cheyce Grant a pus în panică apărarea oaspeților, când mingea a căzut în cele din urmă la Babaie, care a pus efortul puțin peste bară.

Dar înainte de jumătatea de oră, WGC a fost meritat pe vârf.

Pape a coborât pe stânga și a centrat în capul lui Hutchinson, care în mod surprinzător fusese lăsat nemarcat de apărarea României, pentru a depăși cu capul și pe lângă Boylan pentru primul gol.

READ  Un motociclist de la Oxford se transformă în detectiv privat pentru a-și urmări motocicleta furată până în România

Cinci minute mai târziu, avantajul a fost menținut printr-o îndepărtare fină de la linia de poartă a lui Louis Franklin, care a sărit pentru a lovi lovitura de cap a lui Charny Lempa, după ce Jones a fost eliminat.

A fost un început lent al reprizei secunde, înainte ca România să facă tot posibilul din joc, fiind eliminată dintr-o lovitură de colț de către Darnell Locke, care a lovit un șut superb, iar Jones a depășit-o într-un stil la fel de strălucit.

Derman l-a înlocuit pe Grant la prima oră, iar dintr-un corner Derman din stânga WGC a făcut 2-0.

Boodhoo a scăpat de semnul său, doar pentru a întâlni colțul și o plasă de cap.

Câteva momente mai târziu, WGC a ținut mingea în plasă pentru a treia oară, de data aceasta lovitura liberă a lui Dearman a fost deviată în stâlpul din spate de Hutchinson, unde Ryan Doherty a forțat-o în plasă, doar pentru a fi eliminată în ofsaid.

Dar o treime din WGC nu a întârziat să apară.

Doherty, de data aceasta, a devenit furnizor cu o pasă defensivă împărțită către Pape, care i-a înfruntat pe fundașii României, înainte de a câștiga un voleu pe care Hutchinson l-a tras cu putere și jos pe lângă Boylan pentru a pecetlui ambele puncte, iar WGC s-a descurcat mai bine decât WGC. în ultimele zile.

Un alt repatriat WGC, Jordan Kenchey, care s-a întors în club de la liderii ligii Berkhamsted, a acordat ultimele șase minute, în timp ce tânărul atacant Elijah Grant, în vârstă de 17 ani, care a impresionat echipa de dezvoltare a clubului, și-a câștigat debutul la prima echipă, înaintea lui So little. sfarsit.

READ  Romanian Transgas își reziliază vechiul contract cu Gazprom pentru transportul gazelor

WGC: Jones, Steele, Budhu, Russell, Franklin, Doherty, Flood (Kenshi 84), Jessup, Grant (C) (Derman 64), Hutchinson, Popeye (Grant E 87).