2021: Tenisul egiptean Mayar Sherif atinge cote fără precedent – Omni Sports – Sport

Sherif a spus lui Ahram Online: „Anul 2021 este plin de succese și este cu adevărat important în cariera mea de tenis. Am realizat multe vise de-a lungul anului, dar voi munci din greu pentru a obține mai multe în viitor”.

Un moment culminant al unui an onorabil a fost câștigarea Liqui Moly Open – o serie de 125K de tenis profesionist feminin – la Karlsruhe, Germania, în septembrie.

Sherif a învins-o în finală pe cea de-a patra cap de serie a Italiei, Martina Trevisan, cu 6-3, 6-2, pentru a câștiga cel mai bun titlu din carieră. De asemenea, a învins-o pe germanca Sina Hermann în optimile de finală, pe poloneza Katarzina Kawan în optimile de finală, pe slovaca Rebecca Sramkova în sferturile de finală și pe românca Jacqueline Christian în semifinale.

Ea a spus: „Am atât de multe momente și evenimente prețioase… Dar cea mai apropiată realizare la inima mea în 2021 este câștigarea Turului WTA. Mă face să simt că tot efortul și munca grea dă roade.”

O piatră de hotar în Grand Slam

Sherif a făcut istorie pentru Egipt câștigând un titlu major în februarie, după ce a devenit prima femeie egipteană care a câștigat un meci de egalitate major la un turneu major.

La Australian Open, ea a învins-o pe franceza Chloe Paquet cu 7-5, 7-5, care a fost, de asemenea, prima victorie majoră a Egiptului în Grand Slam, fie pentru bărbați, fie pentru femei, de când celebrul jucător Ismail El Shafei a ajuns în turul al patrulea la US Open în 1974.

Sharif a pierdut meciul din turul al doilea împotriva slovenei Kaja Govan cu 6-3 6-7 3-6, în ciuda faptului că a luat conducerea timpurie.

READ  Declarație despre războiul Rusiei împotriva Ucrainei și sportului internațional

De asemenea, s-a calificat pentru prima dată la US Open ca o învinsă norocoasă, dar a pierdut cu 6-4, 1-6, 1-6 în fața ucrainenei Anhelina Kalinina în primul tur la sfârșitul lunii august.

„Am participat la o mulțime de turnee de Grand Slam în ultimii ani. Anul acesta, am participat la turneele de Mare șlem. Când mă uit la meciurile de neuitat de pe terenurile de zgură ale turneelor ​​de Grand Slam, mă simt fericit și văd ce am vino azi.”

Sherif a devenit și prima jucătoare de tenis egipteană care s-a calificat la Jocurile Olimpice, dar a luat rămas bun devreme după ce a pierdut meciul din primul tur în fața suedezei Rebecca Peterson (5-7, 6-7) la simplu feminin.

A avut ghinion să piardă în trei finale în 2021, inclusiv două la nivelul ITF W60.

Sharif a căzut împotriva ucrainenei Anhelina Kalinia la Montpellier, Franța, în iulie, și împotriva olandezei Arantexa Ross la San Bartolome de Tirajana din Spania în august.

Ea a devenit, de asemenea, prima egipteană care a ajuns în finala WTA în Turneul Câștigătorilor Open de la Cluj-Napoca din România, pierzând în august cu germanca Andrea Petkovic cu 6-1, 6-1.

Rusoaica Natila Dzalamidze și slovena Kaja Jovan au câștigat titlul de dublu după ce au învins-o în finală pe Sharif și pe colega ei poloneză Katarzina Petr cu 6-3, 6-4.

Sherif este în prezent pe locul 63 în clasamentul WTA. Clasamentul ei înalt profesional a fost pe locul 61 la simplu și pe locul 141 la dublu.

Ea a spus: „Am intrat pe lista celor mai bune 100 de jucători din lume pentru prima dată în istoria Egiptului. În cele din urmă, am fost nominalizat de WTA pentru premiul WTA Newcomer of the Year 2021”.

READ  Cum să înmatriculați o mașină în România: documente și taxe pentru o mașină nouă sau uzată în 2022

Sharif a fost o inspirație pentru tineri, care acum pot spera să-i calce pe urme.

„Este un sentiment special și, de asemenea, o mare responsabilitate. Mă face să mă simt fericit și mă împinge să muncesc și mai mult pentru a-mi atinge obiectivele și să le dau tinerilor jucători speranță și convingerea că pot ajunge la ceea ce își doresc. Trebuie doar să lucreze pentru asta”, a comentat ea.

(Pentru mai multe știri și actualizări sportive, urmăriți Ahram Online Sports pe Twitter la adresa Încorporați un Tweet Și pe Facebook la Sporturi online Al-Ahram.)