Rohan Bubana: French Open: Rohan Bubana a ajuns în semifinalele Grand Slamului din 2015 la Wimbledon

Indienul Rohan Bhubana a ajuns în semifinalele unui Grand Slam pentru prima dată în șapte ani, după ce el și partenerul olandez Mattois Middelkoop i-au învins pe Glasspool și Henry Heliovara în sferturile de finală de dublu masculin ale Openului Francez.

Duo-ul indo-olandez a învins combinația anglo-finlandeză cu 4-6, 6-4, 7-6 (3) într-un meci dur luni seară.

Bubana a ajuns ultima oară în semifinalele unui turneu major de tenis la Wimbledon 2015 când a făcut echipă cu românul Florin Mergia și a pierdut într-un meci dur de cinci seturi în fața lui Jean-Julien Roger și Horia Tekao.

Bobana, în vârstă de 42 de ani, și Middelkoop, de 38 de ani, se vor înfrunta joi, în turul a 12-a, cu Marcelo Arevalo și Jean-Julien Roger.

Bubana și Middelkoop au ratat primul set, dar au reușit o luptă superbă pentru a câștiga următoarele două seturi ca victorii în creștere.

În setul de playoff, duoul indo-olandez a dat dovadă de o forță mentală extraordinară pentru a lupta de la 3-5 în jos pentru a duce meciul într-un tiebreak excelent.

Ei sunt din nou cu 0-3 în urmă, dar câștigă 10 puncte la rând pentru a lua victoriile.

Bubana și Middelkoop au salvat cinci puncte de meci pentru a-i elimina sâmbătă pe Mate Pavic și Nikola Mektic, campioana de la Wimbledon, de la Roland Garros.

READ  Olanda, Elveția și România se califică la Campionatul European din 2024. Franța zdrobește Gibraltar cu o victorie record cu 14-0.