Cehia R U21 1 – 2 Anglia U21

Anglia sub 21 de ani s-a clasat în fruntea grupei lor în preliminariile pentru Campionatul European, după ce au învins Cehia cu 2-1 la Ceske Budejovice.

Deschiderea uluitoare a lui Emile Smith Rowe și al doilea gol al lui Jacob Ramsey de la Aston Villa i-au pus pe Young Lions în control înaintea încercării finale a înlocuitorului ceh Daniel Vela.

Însă echipa lui Lee Carsley a rezistat fără teamă și a rămas ferm pe drumul cel bun pentru finalele din vara viitoare din Georgia și România.

Anglia, care a câștigat șase victorii și a remizat unul dintre primele șapte meciuri din grupe, a depășit Republica Cehă pentru a lua conducerea Grupei G, egal la puncte și două jocuri în mână.

Lions, care au câștigat meciul de acasă cu Cehia cu 3-1 de la Turf Moor în noiembrie, au dominat prima repriză, Morgan Gibbs-White marcând o lovitură de cap pentru portarul ceh Matei Kovar.

Lee Carsley
imagine:
Echipa sub 21 de ani a Angliei, jucată de Lee Carsley, este pe drumul spre un loc la Euro de anul viitor.

Atacantul de la Arsenal Smith Rowe le-a dat celor de la Young Lions un avans uimitor în minutul 22, când a revenit într-o emisferă din interiorul suprafeței de pedeapsă.

Cea mai bună șansă a gazdelor din prima repriză a venit după 10 minute, când James Garner a transformat o centrare mică de la baza sa.

Anglia a dat lovitura decisivă când și-a dublat avantajul în 47 de secunde în repriza secundă.

Gibbs White a explodat pe dreapta și atingerile sale inteligente în interiorul suprafeței de pedeapsă l-au văzut pe un fundaș să se întoarcă înapoi la Ramsey, care a introdus mingea în plasă pentru prima dată.

READ  Harimoto caută răzbunare pe Ovcharov vineri în semifinale

Cehii au urcat târziu în cursă, fără să creeze ocazii clare, înainte ca finalizarea strălucitoare a lui Villa în minutul 87 să se încheie în tensiune, dar echipa lui Karsli a văzut meciul terminat fără alte trepidații.

Ce urmeaza?

Anglia U21 găzduiește Albania U21 marți, 7 iunie, la Technik Stadium, Chesterfield, la ora 19.45. Cehia U21 găzduiește Andorra U21 luni, 13 iunie, la Mestsky Stadion Srbska, Brno (17:00).