Welwyn Garden City a meritat o victorie cu 3-0 în fața României

O victorie atât de necesară pentru Welwyn Garden City a venit cu o notă de eleganță, în timp ce au învins FC România acasă.

Succesul cu 3-0 a fost prima victorie a echipei lui Max Mitchell în șase, de la victoria cu 3-1 asupra Thame United la jumătatea lunii octombrie, dar a fost bine meritată, deoarece au dominat cea mai mare parte a zilei.

Josh Hutchinson a marcat două goluri, ambele stabilite de Cyrus Babaie și ambele au fost în competiție pentru premiul WGC Man of the Match.

Yassin Boudhou, aflat la debutul acasă, după ce s-a întors de la Colney Heath, a marcat al doilea gol în tot atâtea meciuri.

Cu căpitanul Charlie Crawley bolnav, Mitchell l-a recrutat pe portarul Ashley Jones, în vârstă de 36 de ani, care a semnat în dimineața meciului.

Popeye a avut prima șansă a meciului în șase minute, jucând-o printr-o minge șmecheră a lui Harvey Steele, una dintre vedetele principale ale zilei WGC, dar portarul României și om de la Welwyn, Matt Boylan, a parat-o cu picioarele.

Jones alerga rapid la celălalt capăt, cu o salvare confortabilă din lovitură liberă de la Alex Yearwood.

Câteva clipe mai târziu, o lovitură liberă a lui Cheyce Grant a pus în panică apărarea oaspeților, când mingea a căzut în cele din urmă la Babaie, care a pus efortul puțin peste bară.

Dar înainte de jumătatea de oră, WGC a fost meritat pe vârf.

Pape a coborât pe stânga și a centrat în capul lui Hutchinson, care în mod surprinzător fusese lăsat nemarcat de apărarea României, pentru a depăși cu capul și pe lângă Boylan pentru primul gol.

READ  Cifrele de construcții ale României pentru ianuarie arată cea mai proastă lună din ultimii patru ani

Cinci minute mai târziu, avantajul a fost menținut printr-o îndepărtare fină de la linia de poartă a lui Louis Franklin, care a sărit pentru a lovi lovitura de cap a lui Charny Lempa, după ce Jones a fost eliminat.

A fost un început lent al reprizei secunde, înainte ca România să facă tot posibilul din joc, fiind eliminată dintr-o lovitură de colț de către Darnell Locke, care a lovit un șut superb, iar Jones a depășit-o într-un stil la fel de strălucit.

Derman l-a înlocuit pe Grant la prima oră, iar dintr-un corner Derman din stânga WGC a făcut 2-0.

Boodhoo a scăpat de semnul său, doar pentru a întâlni colțul și o plasă de cap.

Câteva momente mai târziu, WGC a ținut mingea în plasă pentru a treia oară, de data aceasta lovitura liberă a lui Dearman a fost deviată în stâlpul din spate de Hutchinson, unde Ryan Doherty a forțat-o în plasă, doar pentru a fi eliminată în ofsaid.

Dar o treime din WGC nu a întârziat să apară.

Doherty, de data aceasta, a devenit furnizor cu o pasă defensivă împărțită către Pape, care i-a înfruntat pe fundașii României, înainte de a câștiga un voleu pe care Hutchinson l-a tras cu putere și jos pe lângă Boylan pentru a pecetlui ambele puncte, iar WGC s-a descurcat mai bine decât WGC. în ultimele zile.

Un alt repatriat WGC, Jordan Kenchey, care s-a întors în club de la liderii ligii Berkhamsted, a acordat ultimele șase minute, în timp ce tânărul atacant Elijah Grant, în vârstă de 17 ani, care a impresionat echipa de dezvoltare a clubului, și-a câștigat debutul la prima echipă, înaintea lui So little. sfarsit.

READ  Roman Movie Review - Bucurie de vacanta

WGC: Jones, Steele, Budhu, Russell, Franklin, Doherty, Flood (Kenshi 84), Jessup, Grant (C) (Derman 64), Hutchinson, Popeye (Grant E 87).