Aparatul de fotbal-gol Kiseru conduce România la victoria asupra Danemarcei

BUCUREȘTI (Reuters) – Claudio Caseru a marcat două goluri uimitoare în repriza secundă pentru a oferi României o victorie confortabilă cu 2-0 în fața Danemarcei într-un meci amical de marți pe Stadionul Național. După o primă repriză strânsă, gazdele au explodat în viață când Kiseru a dat dovadă de o tehnică excelentă în a controla pasa precisă a înlocuitorului Alexandru Chebcio și l-a rotunjit pe portarul Stefan Andersen pentru a marca în minutul 53. Atacantul și-a ridicat numărul la 22 de goluri în toate competițiile din acest sezon nu i-a dat nicio șansă lui Andersen cu un șut de la 20 de metri după șase minute. Antrenorul României, Angel Iordănescu, a făcut sâmbătă șase modificări la lotul care a câștigat cu 2-0 Irlanda de Nord într-un meci de calificare la Euro 2016, în timp ce omologul său danez Morten Olsen a debutat cu Lucas Andersen, Anders Christiansen și Nicolai Thomsen. Interagul plin de viață Andersen a fost înlocuit la jumătatea primei reprize când a pierdut trei dinți după ce i s-a dat un cot în față. Mijlocașul român Eric Becfalvi a debutat și el după ce l-a înlocuit pe Alexandru Maxim în repriza secundă. România neînvinsă, care a fost pe punctul de a pătrunde în top 20 în clasamentul FIFA pentru prima dată din martie 2009, conduce Grupa F în preliminariile Euro 2016 cu 10 puncte din patru meciuri, cu un punct înaintea Irlandei de Nord. Danemarca se află, de asemenea, pe primul loc în Grupa Nouă, cu șapte puncte din patru meciuri, la un punct în spatele Portugaliei. (Reportaj de Angel Krasimirov; Editare de Tony Jimenez)