Românca Ana Barbusu sugerează o dispută cu coechipierul ei după saga Olimpiadei

Repercusiunile controversei continuă cu privire la medalia olimpică de bronz dintre gimnasta americană Jordan Chiles și românca Ana Barbuso.

Barboso – care a luat acasă o medalie de bronz săptămâna trecută pentru că a terminat pe locul al treilea în finala exercițiului de sol, după ce Chiles a fost dezbrăcat de medalia în mod controversat – a apărut recent pe „Un Podcast” și a făcut comentarii bizare despre compatriota Sabrina Manica Voinha, sugerând o posibilă ruptură.

„Nu vreau să spun prea multe, pentru că nu pot să știu ce se simte”, a spus Barboso despre Manika Foinha, care a terminat pe locul patru în clasament. Potrivit Daily Mail.

Gimnasta română Ana Barbusu a luat medalia de bronz după performanța sa la finala exercițiului la sol de la Jocurile Olimpice de la Paris. tata

„Am simțit că se îndepărtează puțin de mine, dar cred că asta se datorează situației.”

„Va trece”, a adăugat Barboso.

Atât Barboso, cât și Manica Voinha au înscris 13.700 de puncte pe 5 august, prima primind un scor de execuție mai mare de 8.000 față de 7.900 al coechipierului ei.

Ana Barboso a primit un scor de 13.700 în finala din 5 august 2024. Getty Images
Românca Sabrina Manica Foinha a obținut și ea 13.700 de puncte, dar scorul de execuție a fost mai mic decât Barbuso. Getty Images

Deși Chili’s a primit inițial 13.666 de puncte, ceea ce a plasat-o pe locul cinci, ea a sărit pe locul trei, la 13.766 de puncte, după o anchetă din partea echipei SUA.

Curtea de Arbitraj pentru Sport a decis apoi că revizuirea de către Statele Unite a avut loc la un minut după termenul limită.

Comitetul Olimpic Internațional a anunțat ulterior că Chile ar trebui să returneze medalia de bronz.

USA Today Sports a raportat Săptămâna trecută, Chiles încă „și-a păstrat medalia de bronz”.

Americanul Jordan Chiles a câștigat medalia de bronz după o anchetă în acest sens. Getty Images
Consecințele din saga medaliei de bronz au continuat după Jocurile Olimpice de la Paris. Reuters

De două ori campioană olimpică, care a cucerit aurul ca parte a finalei pe echipe de la Paris, Am discutat problema în detaliu Vineri pe rețelele de socializare.

READ  Rezultate până la aruncarea finală a mingii în a doua săptămână de rugby european

„Mă confrunt acum cu unul dintre cele mai provocatoare momente din cariera mea”, a spus Chiles, „Crede-mă când spun că am trecut prin multe provocări, voi aborda această provocare așa cum m-am confruntat cu alte provocări tot posibilul pentru a mă asigura că se face dreptate, cred că la sfârșitul acestei călătorii, oamenii care „preiau lucrul corect”.

Barboso Chiles și Manica Foinha au fost onorate în timpul ceremoniei lor de medalie de bronz.

„Mulțumesc tuturor celor care au adăugat puțin bronz acestei medalii. Și chiar acum nu pot să nu mă gândesc și la Sabrina și la Jordan”, a spus ea.

„Este o situație dificilă pentru noi, cu atât de multe incertitudini și emoții copleșitoare, sper că toată lumea nu a făcut nimic rău la Olimpiada că spiritul olimpic este mai important decât orice neînțelegere între autorități va veni o zi când noi trei vom primi medalia de bronz.

Comitetul Olimpic Român a contestat rezultatul lui Manica Voinha la începutul acestei luni, primind o deducere de 0,1 pentru ieșirea din limite în timpul unei performanțe. Potrivit ESPN.

Sabrina Manika Voinha s-a mutat pe locul patru în clasamentul final. Getty Images
Sabrina Manica-Voinha în timpul Jocurilor Olimpice de la Paris din 5 august 2024. Getty Images

Se pare că călcâiul ei a rămas pe teren, conform reluării.

Președintele Comitetului Olimpic Român, Mihai Covaliu, a declarat: „Modul în care a fost evaluat rezultatul și refuzul de a prezenta motive/probe complete pentru respingerea contestației depuse în termenul stabilit de regulament dăunează grav imaginii gimnasticii internaționale, dar afectează în mod deosebit sportivii și chiar le amenință sănătatea mintală”.

Braziliana Rebecca Andrade a câștigat medalia de aur în competiție, în timp ce americanca Simone Biles a câștigat medalia de argint.