Dramă la București: România a mai luat 3 puncte în preliminariile Campionatului European împotriva Belarusului

Cândva cel mai strălucit rege al fotbalului al României, Gheorghe Hagi a avut un palmares solid în meciurile de calificare la Campionatul European. El a marcat în patru versiuni diferite de-a lungul carierei sale de decenii înainte de a-și tăia pantoful în 2001.

Acum, în vârstă de 58 de ani, expertul în fotbal care conduce clubul de prima divizie Farol Constanța a fost prezent când tricolorul a uimit peste 27.800 de participanți la Arena Națională, București, cu o afișare impresionantă într-o seară rece și ploioasă împotriva Belarusului în a doua calificare la Euro 2024. … meci.

Pariul tactic al lui Edi Iordănescu a scos tot ce e mai bun în Denis Alibec și partenerii săi în timpul competiției strânse în care a fost implicat VAR. Trecând de la o afișare de 4-2-3-1 împotriva Andorrei la o afișare solidă de 4-3-3, fostul antrenor CFR Cluj Dennis Mann și Olympio Moruan s-au împins în față pentru a forma un trio cu Alibek, care a marcat în meciul precedent. .

Ionwy Radu s-a întors din nou în spatele porții, urmat de patru fundași – Radu Drugogin, André Porco, Christian Mania și Raul Obero. Rozvan Marin, Nicolae Stanciu și Todor Polo au ocupat posturile de mijloc.

În minutul 17, lovitura liberă a lui Stanciu dintr-un unghi strâns s-a transformat în gol și a trimis mulțimea în avantaj. Cap de serie a 10-a a României a înregistrat primul său scor internațional din septembrie 2021. La scurt timp după aceea, o minge lungă a lui Marin a întâlnit piciorul drept al lui Porcu și l-a curbat în plasă.

Nivelul de optimism al bărbaților White Wings a crescut în ultimele 10 minute după meci. Au uimit echipa gazdă după ce Vladislav Morozov a reușit să-și treacă numele pe foaia de scor în minutul 86, pe care arbitrii video trebuiau să-l confirme.

READ  Urmărește în direct West Ham vs Newcastle - listări World TV pentru miercuri

Acum, România se află confortabil pe locul doi în Grupa A. Ei vor înfrunta Kosovo și Elveția în iunie, în timp ce liderii Elveției au învins și Israelul cu 3-0.