Africa de Sud 76-0 România: Cobus Reinach a marcat al doilea cel mai rapid hat-trick dintr-o Cupă Mondială

Sursa imaginii, Getty Images

Comentează poza,

Sud-africanul Cobus Reinach a marcat șase încercări în finala Cupei Mondiale

Cupa Mondială de rugby: Africa de Sud x România

Încerca: Reynach 3, Mapembe 3, Willemse, Fourie, Williams 2, Le Roux, lovitura de pedeapsă. contra: Willems 5, De Klerk 2

Sud-africanul Cobus Reinach a marcat un hat-trick în 25 de minute, când echipa sa a învins România cu o victorie de 12 încercări în Grupa B de la Bordeaux.

Hat-trick-ul lui Reinach este al doilea cel mai rapid din istoria Cupei Mondiale – el deține recordul după ce a marcat trei goluri după 20 de minute împotriva Canadei în urmă cu patru ani.

Makazole Mapembe a completat și un hat-trick în repriza secundă într-o victorie cu 76-0.

Într-o afișare devastatoare, echipa gazdă a câștigat un punct în plus în minutul 11 ​​și a condus cu 33-0 la pauză.

„Am venit cu scopul de a controla toate aspectele și cred că asta au făcut atacatorii”, a spus Reinach.

„Îți oferă platforme bune pe care să joci și am avut norocul să le înregistrez.”

Apărătoarea campioană, care a învins Scoția cu 18-3 în deschiderea Cupei Mondiale săptămâna trecută, a făcut 14 schimbări pentru meciul cu România într-un Bordeaux ploios, doar Damian Willemse păstrându-și locul.

Au dominat încă de la început, Reinach a centrat în interior cu trei minute înainte ca Mapembe să aducă un al doilea efort câteva momente mai târziu.

Reinach a revenit din nou în minutul nouă, iar după ce Willemse a marcat o încercare de puncte bonus două minute mai târziu, repriza și-a completat hat-trick-ul, reușind o centrare după 25 de minute de joc.

Sursa imaginii, Getty Images/BBC Sport

Africa de Sud nu a cedat după reluarea activității. Deon Fourie a trecut peste linie în minutul 43, iar celor trei câștigători li s-a acordat un penalty câteva momente mai târziu.

Grant Williams și-a adus echipa cu 52-0 în avantaj după 55 de minute, cu o lovitură solitară strălucitoare, și a adăugat încă o încercare șapte minute mai târziu.

Mapembe a adăugat și al doilea gol al său în minutul 64, alergând de pe linia de jumătate și trecând peste corner.

Și-a încheiat hat-trick-ul trei minute mai târziu, înainte ca Willy Le Roux să centreze cu șapte minute rămase pentru scorul final al unui joc unilateral.

Africa de Sud, a doua în Grupa B, va înfrunta liderii Irlanda în următorul meci din șase zile, în timp ce România va juca împotriva Scoției după o săptămână de odihnă.

Antrenorul Africii de Sud Jack Nienaber:

„Sunt deosebit de mulțumit de cele două lucruri pe care le-am încercat. Cele trei prostituate diferite pe care le-am folosit – cred că a dat roade.

„Atunci F [de Klerk] Am avut o expunere în cea de-a 10-a oră – așa că m-am gândit că multe dintre lucrurile pe care am vrut să le scoatem din joc, le-am primit.

„Ar trebui să te bucuri mereu de rugby. Noi îl facem pentru că este distractiv și ne place.

„Dar știind că acesta este o tură de șase zile [from this match] „Va fi distracție controlată și apoi ne vom apuca de mâine.”

Căpitanul naționalei României, Christian Chirica:

„Este foarte important pentru noi să jucăm împotriva celor mai bune echipe din lume pentru că suntem o echipă tânără care are nevoie de experiență.

„Este foarte greu să joci împotriva unor echipe precum Africa de Sud, sunt foarte puternice și foarte fizice, dar suntem fericiți să fim aici și să încercăm să facem tot ce putem.”

Africa de Sud XV: Le Roux, Williams, Moody, Esterhuizen, Mapembe, Willemse, Reinach; Nshi, Mbonambi, Nyakane, Klein, Ori, van Staden, Smith, Vermeulen

Înlocuitori: Fauré, Kitschoff, Malherbe, Snyman, Wiese, Hendricks, De Klerk, Creel

România XV: Simionescu, Manomoa, Tomani, Gontignac, Onuto, Vaovassa, Rubano; Hartig, Kojokaru, Gordas, Motuk, Evtimisyuk, Gorin, Nicolau, Chirica

Înlocuitori: Eremiscu, Savin, Crito, Iancu, Stratella, Boboc, Konacci, Pop

Arbitru: Mathieu Raynal (Franța)

READ  Cupa Mondială de Rugby: Hookerul irlandez Ronan Kelleher se potrivește și dorește să meargă înainte în deschiderea împotriva României | Știri Rugby Union