Alb-albaștri își mențin conducerea în preliminariile la Euro – Israel Sports

Israelul și România au remizat 1-1 sâmbătă seara la București într-un meci de calificare la Euro 2024, Oscar Galuch marcând un gol uimitor în repriza secundă pentru a împărți punctele pe deplasare.

Denis Alibek a adus gazdele în avantaj cu 1-0, după ce portarul Omri Glazer nu a reușit să îndepărteze mingea în siguranță în prima repriză, dar Galuch a găsit egalarea cu un șut strălucit cu piciorul stâng în interiorul careului, fiecare echipă câștigând un punct. Pentru eforturile lor.

Echipa alb-albaștrilor se va pregăti acum să înfrunte Belarus marți seara la Tel Aviv.

După primul set de meciuri din această fereastră internațională, Elveția se află în fruntea Grupei Nouă după un egal 2-2 cu Kosovo, România este următoarea, în timp ce Israelul se află pe locul trei, la doar un punct de locul doi, în timp ce Belarus, Kosovo și Andorra se califică pe locul doi. Restul grupului.

Antrenorul naționalei Israelului, Alon Hazan, a declarat după meci: „Acesta a fost unul dintre cele mai bune meciuri ale noastre de când eram antrenor și trebuie să ne amintim că a fost în fața a peste 50.000 de suporteri români”.

„Am jucat bine în prima repriză până am renunțat la gol, iar în a doua repriză am controlat cu adevărat jocul. Este regretabil că nu am putut câștiga, dar ne vom uita la ce am fi putut face mai bine, vom analiza joc și pregătiți-vă pentru meciul de marți.

Mijlocașul israelian Oscar Galuch (dreapta) a marcat singurul gol pentru alb-albaștri sâmbătă, la egalul 1-1 cu gazdele României pe Stadionul Național din București. (Credit: Reuters/Radovan Stoklasa)

Gloukh a reflectat și el la joc

„Uneori lucrurile merg așa cum au fost în a doua repriză și după o primă repriză grea am avut două opțiuni, puteam doar să ridic capul sau să ridic și să joc jocul meu și asta am făcut. Suntem dezamăgiți că Nu am putut câștiga jocul și am lovit postarea mai târziu, dar noi „Vom continua. Credem cu adevărat și sperăm că putem atinge Euro așa cum vrem să facem pentru fani. Suntem mândri că suntem aici și vrem pentru a face istorie”.

READ  Bianca Andreescu începe apărarea titlului canadian câștigând trei seturi

Manor Solomon a vorbit și despre meci

„Am fost mai buni decât România și am avut multe ocazii în repriza secundă, dar nu le-am putut transforma. Grupa este atât de nebună, se poate întâmpla orice, dar trebuie să ne asigurăm că ne câștigăm jocurile. Trebuia să fiu puțin mai bine, aș fi putut decide „Meciul, dar știu că vor fi meciuri pe care le voi putea juca. Am arătat că suntem o echipă mai bună decât România și am văzut asta aici pe drum.”

Echipa națională a Israelului a mers cu o formație de start mixtă de veterani și tineri. A inclus câteva dintre vedetele lotului de la Cupa Mondială Under-20, care în această vară a câștigat o medalie de bronz în Argentina, alături de echipa Under-21 care s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris 2024 ajungând în semifinale la Campionatele Europene desfășurate în Georgia.

Portarul Stelei Roșii din Belgrad, Glazer, a fost între conducte, căpitanul Ili Dasa, Miguel Vitor, Sean Goldberg și Rui Revivo au contribuit în apărare, iar Dor Peretz, Nita Lavi și starul Red Bull Salzburg Gluch au controlat mijlocul terenului, în timp ce Sagiv Yehezkel, Dor Turjeman și Tottenham Hotspur aripa . Suleiman a jucat în atac.

Gazdele, care au fost încurajate de peste 50.000 de suporteri pe Stadionul Național din București, au pus presiune asupra Israelului încă de la început în efortul de a perturba echipa antrenorului Alon Hazan pentru că a comis o greșeală din timp, dar fundașul central veteran Miguel Vitor s-a calmat. forțele sale dar au început să ia în posesia mingii. Mingea și se deplasează metodic peste teren.

READ  Soțul lui Maneka Batra-Arshana Kamath intră la Medalia, Știri sportive, Firstpost

Pe aripa dreaptă, Sagiv Yehezkel a început să trimită centre în suprafața de pedeapsă pentru a amenința poarta României, dar echipa lui Eduard Iordnescu a reușit să îndepărteze pericolul și să îndepărteze golurile urmărite, meciul rămas fără gol după un sfert de oră de joc.

Românii s-au adunat și au trecut din nou la atac, în timp ce suporterii au făcut presiune asupra echipei lor, care a dat rapid rezultate când șutul căpitanului Nicolae Staciu a fost faultat de portarul israelian Glazer, permițându-i lui Denis Alibek să se arunce în retragere și să ofere gazdelor scorul de 1-0. conduce în minutul 27.

Peretz a căutat egalarea cu câteva ocazii care au eșuat, echipa lui Hazan nu a reușit să facă un atac real. Cele mai bune amenințări de atac ale alb-albaștrilor au fost oprite, prima repriză s-a încheiat cu România în frunte cu 1-0.

Un Israel revigorat a ieșit de la pauză în căutarea unui gol și asta a obținut la doar câteva minute în repriza secundă, când Galuch a trimis un șut genial cu piciorul stâng în spatele porții României, alb-albaștrii au egalat la 1-1.

Oamenii lui Hazan au continuat să apese imediat după lovitura de pedeapsă în încercarea de a profita de o echipă românească care a privit în dezordine. Atacantul Shaun Wiseman a intrat în locul lui Turgeman supus în minutul 60 pentru a reîmprospăta linia de atac, în timp ce mai multe schimbări majore erau pe cale pentru Israel, deoarece Gabi Kanichowski, Mohamed Abu Fani și Stav Lemkin s-au alăturat luptei, în timp ce Yehezkel, Peretz și Goldberg. a intrat în acțiune. Ieșirea lor din stadion.

READ  Halep este supusă unei operații la nas și nu va mai juca în 2022

Jalloch a căutat să-i dea Israelului în avantaj când a strâns mingea la mijlocul terenului și a intrat în suprafața de pedeapsă a României, dar efortul său a lovit stâlpul din stânga, când vedeta a căzut în genunchi dezamăgită. La celălalt capăt, George Puskas a aruncat mingea peste bară, în timp ce ambele echipe căutau lumina verde pe măsură ce timpul trecea.

Încă o dată, Jalloch a intrat în suprafața de pedeapsă și i-a pasat mingea lui Weizmann, dar șansa lui a dispărut. Efortul lui Abu Fani a trecut peste poartă, în timp ce șutul lui Kanichowski a fost blocat la timp, atacul israelian a continuat cu seriozitate pentru a atinge golul victoriei. Cu toate acestea, nu a fost cazul, deoarece fiecare parte a luat un anumit punct.