Alex Bologa, un sportiv clujean cu deficiențe de vedere, a câștigat al patrulea titlu european la Para Judo

Sportivul român cu deficiențe de vedere Alex Boluga câștigă al patrulea titlu european de Para Judo

Alergatorul cu deficiențe de vedere Alexandru Bologa din Cluj, România, a câștigat al patrulea titlu de Campionat European la Para Judo. Boluga, care concurează la categoria de 73 de kilograme, l-a învins pe alergătorul german Lennart Sass în finala Campionatului European de Para Judo de la Rotterdam, Olanda.

Meciul a fost aproape pe tot parcursul, dar Bologa și-a asigurat cu succes waza-ari în ultimele secunde pentru a câștiga medalia de aur.

Acesta este al patrulea titlu european pentru Bologna, de două ori medaliată la Jocurile Paralimpice.

„Mă simt foarte bine pentru că aceste rezultate îmi dau mai multă încredere pentru Jocurile Paralimpice de anul viitor de la Paris”, a spus Bologa după meci. Cluj24.ro. „Este un sentiment unic și un sentiment extraordinar să câștigi un al patrulea titlu continental.”

Pe lângă Alex Bologa, România a fost reprezentată și la Campionatele Europene de Para Judo de Daniel Vargoczki. A terminat pe locul șapte la categoria 90 de kilograme.

Victoria lui Alex Bologa este un mare impuls pentru paralimpicul român înaintea Jocurilor Paralimpice din 2024 de la Paris. Bologna este considerată acum una dintre favoritele pentru a câștiga o medalie la Paris și speră să adauge la colecția sa de medalii europene și paralimpice anul viitor.