Alex Eala trece în sferturile de finală ale W25 Yecla

Scris de: Lance Agcawilli
acum 3 ore

Tenistul filipinez Alex Ayala.  Rafa Nadal Twitter

Tenistul filipinez Alex Ayala. Rafa Nadal pe Twitter

MANILA, Filipine – Alex Ayala a depășit o înfrângere din primul set înainte de a o învinge pe franceza Nahia Bercoccia, scor 3-6, 6-1, 6-1, pentru a ajunge vineri (ora Manila) în sferturile de finală ale Campionatului W25 Yecla din Spania. .

Tenisul filipinez, în vârstă de 18 ani, a irosit un avantaj de 2-1 în primul set, deoarece jocul a fost oprit de ploaie înainte ca Berecoechea să iasă în apel, câștigând patru meciuri consecutive și furând cadrul cu o victorie cu 6-3.

Ayala, a doua cap de serie a turneului, și-a jucat rolul cu un start stelar de 5-0 în al doilea set și i-a adus impulsul în decisiv pentru a avansa în sferturile de finală.

Savantul Academiei Rafael Nadal, clasat pe locul 266 în Asociația de Tenis Feminin, se luptă sâmbătă (ora Manila) cu mexicana Victoria Rodriguez, în vârstă de 28 de ani.

Rodriguez, câștigător a nouă titluri ITF, a învins-o pe românca Andrea Amalia Rusca cu 6-4, 6-0 pentru a stabili un meci în sferturi de finală cu Ayala.

Prima filipineză care a câștigat un titlu de Grand Slam la simplu a învins-o pe Katie Dunn din Marea Britanie, scor 7-5, 2-6, 6-2, pentru a începe campania ei de 25.000 USD la Yecla.

Ayala așteaptă cu nerăbdare prima ei apariție în semifinală anul acesta, deoarece participă la al doilea sfert de finală, după ce a pierdut săptămâna trecută cu 0-6, 6-4, 6-3 în fața chinezei Jiaqi Wang, la W25 Monastir, în Tunisia.

READ  Interzicerea dopajului și invitațiile olimpice aduc vești bune pentru Germania și Pakistan

Ea este, de asemenea, încântată să câștige al treilea evaziv titlu ITF de la Manacor W15 din 2021 din Spania și W25 Chiang Rai de anul trecut în Thailanda.