Alex Ella elimină W60 Kiasso în runda de deschidere

Tenistul filipinez Alex Ayala.  Rafa Nadal pe Twitter

Tenistul filipinez Alex Ayala. Rafa Nadal pe Twitter

MANILA, Filipine – Alex Ella a fost eliminată în runda de deschidere a campionatului W60 Chiasso cu o înfrângere cu 0-6, 2-6 în fața româncei Alexandra Cadanto-Ignatic, miercuri, pe terenul de tenis Club Chiasso din Elveția.

Cadantu-Ignatik l-a dominat din start pe filipinezul de 17 ani cu un deficit de 0-4. Ayala a evitat un start cu 0-30 în al cincilea set al primului set în timp ce a luat foc pentru un avans de 40-30.

Dar românca a fost atât de puternică încât a forțat o pauză din serviciul lui Ayala pentru a-și extinde avantajul la 5-0 și nu s-a uitat niciodată înapoi pentru a câștiga primul set.

Kadanto-Ignatych, aflată în prezent pe locul 215 în lume, și-a păstrat impulsul în al doilea set pentru a trece în turul următor împotriva ucrainenei Elina Svitolina în optimile de finală.

Cel mai bun clasament din carieră a româncei în Asociația de tenis feminin (WTA) a fost 59 în 2014 și a câștigat 11 titluri ITF.

Alex Ayala în meciul său de dublu W60 Kiasso. – ALEX EALA Facebook

Marțea trecută, Ayala a suferit și o ieșire anticipată la dublu, când ea și partenerul Barbora Palikova din Republica Cehă au căzut în fața capurilor de serie nr. 4 Beatriz Jumulia și Anna Ceskova, scor 3-6, 6-4, 11-13.

Tandemul filipinez-ceh a reușit să revină de la pierderea primului set și să salveze puncte de meci în al treilea joc, la distanță de a finaliza o victorie târzie cu un avantaj de 11-10.

Cu toate acestea, Siskova și Gumulya au dat dovadă de grație sub presiune, marcând trei puncte consecutive pentru a trece în runda următoare.

READ  Jon Johnson Cullum: Fostul star de baschet NMA Arute se aventurează în Ucraina | Liceu

Savantul Academiei Rafael Nadal, care se află în prezent pe locul 219 în turneul WTA, va avea loc săptămâna viitoare la Bellinzona Women’s Open.