Alison Riske câștigă primul meci pentru San Jose

29 august 2019; Flushing, New York, SUA; Alison Riske, din Statele Unite, întoarce o lovitură împotriva Letoniei Jelena Ostapenko într-un meci din runda a doua în ziua a patra a Campionatului SUA de Tenis Open 2019 la Centrul Național de Tenis USTA Billie Jean King. Credit obligatoriu: Jerry Lai-USA TODAY Sports

Alison Riske, clasată pe locul nouă, și-a pierdut primele două meciuri de serviciu ale meciului, dar și-a revenit pentru a învinge luni naționala americană Coke Vandweghe cu 6-3 6-4 în prima rundă a Silicon Valley Classic Swap din San Jose, California.

Risk a câștigat ultimele șase meciuri din grupa A și primele trei meciuri din grupa B. Vandeweg a spart scorul pentru a înscrie doar 3-1 în setul secund și apoi a luat trei puncte de pauză pentru ceea ce s-a dovedit a fi final înainte ca Riske să termine victoria.

Alți câștigători din ziua de deschidere includ a șasea cap de serie Petra Martic, croata Anna Kogoh și Magda Linnett din Polonia, Shuai Zhang din China și Caroline Garcia din Franța.

Câștigătorii sunt deschiși

Ucraineana Lesia Tsurenko a învins o favorită acasă, în timp ce a învins-o pe a cincea cap de serie Elena Gabriella Ross cu 6-3, 6-3 în primul tur de la Cluj-Napoca, România.

Ross a pus în joc doar 50% din primul său serviciu și a reușit să câștige doar patru din cele 12 puncte de break. Tsurenko și-a pierdut toate cele cinci meciuri anterioare în turneul major WTA din acest an.

Slovena Kaja Jovan, clasată pe locul șase, a învins-o pe rusoaica Marina Melnikova cu 6-1, 6-1, iar spaniola Lara Arruabarrina a învins-o pe românca Evelyn Tyron cu 6-0, 6-0.

READ  Cât de marele irlandez Johnny Sexton încă stabilește standardele pentru antrenor: PlanetRugby