Ana Andrea Beatrice a câștigat al doilea titlu continental consecutiv al României la lupte feminine

Ana Andrea Beatrice a câștigat medalia de aur pentru România la categoria 55 kg la Campionatele Europene de lupte desfășurate la Zagreb, după ce a învins-o pe maghiara Erica Bognar. Această victorie a asigurat României al doilea titlu continental consecutiv la lupte feminine.

„De aur! Aur pentru România și Ana Andrea Beatrice la Campionatul European de Seniori 2023! Luptătorul nostru scrie și rescrie istoria, câștigând al doilea titlu continental consecutiv în luptele feminine românești! Imnul României a fost cântat în arena de la Zagreb în favoarea Anei Andrei. Beatrice, care a învins-o pe Erica Bognar (Hon) cu 8-0 în marea finală a categoriei 55 kg. Cu lacrimi de bucurie și certitudinea unui viitor excepțional, Ana Andrea Beatrice devine dublă campioană europeană pentru România”, a scris Federația Română de Lupte. pagina sa de Facebook, citând Prosport.

De asemenea, federația i-a felicitat pe antrenorii Nikolai Stoyanov, Adina Popescu și Marin Philip, pe antrenorul de descoperire Oncia Marian, personalul medical și pe toți cei care au contribuit la pregătirea și călătoria ei a Beatricei în același mesaj.

Alți sportivi români au reușit să obțină medalii. Cătălina Axente a învins-o pe Anastasia Usniach și a câștigat bronzul european după ce s-a impus cu 5–3 în finala minoră la categoria 76 kg în cadrul aceleiași competiții.

Federația Română de Lupte a remarcat: „Am încheiat o seară de neuitat la Campionatele Europene cu o medalie de bronz! Cătălina Axente (76 kg) a câștigat finala mică cu Anastasiia Osniach, cu scorul de 5-3, cucerind bronzul european.”

READ  Frankfurter Allgemeine Zeitung a publicat o rubrică severă despre președintele Iohannis

Ediția de anul trecut a Campionatului European de lupte a avut loc la Budapesta, Ungaria. România a câștigat în total 4 medalii: un aur, câștigat de Ana-Andrea Beatrice (55 kg), un argint, câștigat de Nico Ogouj (97 kg), și două bronzuri, Alina Fuk (55 kg) și Krista Encz (65 kg).