Anas Jaber: Campionul în curs se retrage de la Madrid Open din cauza unei accidentări la gambe | Știri de tenis

Anas Jaber s-a retras de la Madrid Open din cauza unei accidentări la gambe. Tunisiana a câștigat anul trecut titlul pentru a deveni prima câștigătoare africană a turneului WTA 1000. Britanică Emma Radukano va juca la Madrid, în timp ce încearcă să-și revină săptămâna trecută după o înfrângere în seturi drepte cu Jelena Ostapenko la Stuttgart.

8:52, Regatul Unit, marți, 25 aprilie 2023

Campionul în continuare Ons Jabeur s-a retras de la Madrid Open săptămâna aceasta din cauza unei accidentări la gambe.

Tunisianul a retras trei meciuri în semifinalele turneului de tenis Porsche Open sâmbătă împotriva lui Iga Swiatek la Stuttgart.

Jaber, în vârstă de 28 de ani, a declarat pe Instagram: „După mai multe analize medicale, se pare că am o mică ruptură în gambe și voi avea nevoie de mai mult timp pentru a mă recupera.

„Regret să anunț că nu voi putea să concurez și să-mi apăr titlul anul acesta la Madrid Open. Aș dori să le urez tuturor și turneului un mare eveniment.”

Jabeur – care a învins-o pe Jessica Pegula cu 7-5, 0-6 6-2 în finala de la Madrid Open din 2022 pentru a deveni prima africană care a câștigat un turneu WTA 1000 – urma să înfrunte în turul al doilea cu românca Ana Bogdan sau cu maghiară Ana Bondar. eveniment.general.

imagine:
Emma Raducano va participa la Madrid Open

Emma Radukano din Marea Britanie va participa la turneul de tenis de la Madrid Open, unde va încerca să revină după ce a pierdut în seturi drepte în fața Jelenei Ostapenko, în optimile de finală ale Porsche Grand Slam.

READ  PFT NFL Player of the Year 2020: Aaron Rodgers

Fostul număr unu mondial Karolina Pliskova și-a anunțat luni retragerea de la turneul de tenis Madrid Open din cauza unei accidentări la genunchi, iar cehia speră să-și revină la timp pentru Openul Italiei de la Roma, din 9-20 mai.

Pliskoka a fost accidentată în timpul înfrângerii în sferturile de finală de numărul 1 mondial Swiatek la Stuttgart.