Andreescu bate cap de serie și ajunge în semifinalele de la Wimbledon

Canadenca Bianca Andreescu a învins-o pe cap de serie Daria Kasatkina din Rusia cu 6-4, 6-1, în meciul din sferturile de finală de joi la Bad Homburg Open.

Andreescu, fără cap de serie, care nu a pierdut încă un set la Wimbledon, a avut nevoie de 82 de minute pentru a finaliza victoria.

A 13-a cap de serie Katsatkina a comis o dublă greșeală de șase ocazii și a câștigat doar trei dintre cele 17 puncte ale ei din al doilea serviciu. Andreescu, pe locul 64 în lume, este din Mississauga, Ont. , Convertiți cinci șanse din șase puncte de break.

Andreescu, fostul jucător WTA nr. 4, a revenit pe teren în aprilie, după ce a luat o pauză de câteva luni de la tenis. Și ea a anunțat la sfârșitul anului trecut că se va așeza la începutul sezonului 2022 pentru a-și reveni fizic și psihic după doi ani „dificili”.

„Este sincer uimitor”, a spus ea după victoria în sferturile de finală. „Am avut momente foarte grele și perseverența prin toate acestea face ca toate acele momente să merite cu adevărat.”

Vezi | Andreescu o respinge pe cap de serie a Germaniei, Kasatkina:

Andreescu o aruncă pe Kasatkina pentru a ajunge în semifinale la Bad Homburg

Bianca Andreescu din Mississauga, Ontario, a învins-o pe cap de serie Daria Kasatkina din Rusia cu 6-4, 6-1 pentru a ajunge în semifinalele Bad Homburg Open din Germania.

Ea se va confrunta în semifinale cu a patra cap de serie română Simona Halep sau pe cea de-a șasea cap de serie americană Amanda Anisimova.

Aceasta va fi prima apariție a lui Andreescu în semifinalele sezonului. Campioana de la US Open 2019 a ajuns, de asemenea, în sferturile de finală luna trecută la Roma, înainte de a pierde în fața topului de serie a Poloniei, Iga Swiatek.

READ  Anunțuri preliminare Cupa Mondială 2022: Anglia, Scoția, Franța, Spania în acțiune | știri despre fotbal