Anglia a învins Spania și a câștigat finala Campionatului European UEFA sub 21 de ani

Anglia a câștigat Campionatul European Under-21 pentru prima dată din 1984 (Vanu Shalamov)

Anglia a câștigat Campionatul European Under-21 pentru prima dată din 1984, când golul lui Curtis Jones a învins Spania cu 1-0 în finala de sâmbătă.

Într-o concluzie dramatică la Batumi, căpitanul Spaniei Abel Ruiz a marcat un penalty în minutul 99, care a fost salvat de portarul Manchester City, James Trafford, pentru a menține recordul Angliei de a nu încasa gol pe tot parcursul turneului.

a spus Trafford, care a fost strâns legat de un transfer de 19 milioane de lire sterline (24 de milioane de dolari) către noul venit din Premier League Burnley.

„Suntem o echipă foarte bună și credem că nimeni nu poate marca împotriva noastră și am demonstrat asta.”

Oamenii lui Lee Carsley au câștigat toate cele șase meciuri din Georgia și România pentru a continua epoca de aur a Angliei a echipelor de tineret.

Cei Trei Lei au fost, de asemenea, încoronați campioni europeni Under-19 și au câștigat Cupele Mondiale Under-17 și Under-20 în 2017.

A existat un pic de noroc în jurul singurului gol, când mingea l-a lovit pe Jones dintr-o lovitură liberă de la Cole Palmer în timpul prejudiciului din prima repriză și a trecut în colțul îndepărtat.

Spania a avut mingea în plasă după pauză, când Ruiz a lovit cu capul în plasă, dar a fost respins de steagul ofsaidului.

Atacantul bragăan a avut o șansă mai bună la 20 de minute de la final când a șutat pe lângă poartă.

Anglia ar fi putut, de asemenea, să-i îndepărteze pe cei cinci ori câștigători înainte de un final bun, deoarece Arnau Tenas a făcut salvari bune pentru a-i refuza pe Jones și Noni Madueki o secundă.

READ  Peste 10.000 de refugiați sosesc luni din Ucraina

Dar aveau nevoie de Trafford pentru a produce niște eroism la moarte.

O salvare amendă a lui Ruiz și un efort ulterior din partea lui Aimar Oroz au stârnit sărbători sălbatice în rândul jucătorilor și antrenorilor Angliei.

Drama nu s-a încheiat aici, Morgan Gibbs-White și Antonio Blanco, care fuseseră deja înlocuiți, ambii au primit cartonașe roșii.

Anterior, fostul fundaș stânga al lui Chelsea și Arsenal Ashley Cole, care face parte din echipa de antrenori a naționalei Angliei, a fost demis de pe bancă.

Însă în fața ceasului lui Gareth Southgate, Anglia a avut o poziție mai bună decât prima echipă care a pierdut finala Euro 2020 în urmă cu doi ani.