Argint pentru Ravender. Anirudh apucă bronzul. Biyabasha merge în finală

Ravinder s-a acomodat cu argintul după ce a fost depășit de rivalul său iranian, dar Bipasha a ajuns la o finală-surpriză la categoria feminină de 76 kg, pentru a păstra speranțele Indiei de a obține o medalie de aur la Campionatul Mondial de juniori la lupte, aici, luni.

Yash (74 kg), Prothvi Babasib Patel (92 kg) și Anirudh (125 kg) au beneficiat de medaliile de bronz, India încheind campania de liber masculin cu șase medalii.

Gurov Balian (79 kg) și Deepak (97 kg) au câștigat marți medalia de bronz.

Înfruntându-l pe puternicul Abdurrahman Musa Amouzdakhlili, care a câștigat Marele Premiu Yasar Dojo în iunie anul acesta, Ravinder nu a reușit să facă mișcare, deoarece a fost lăsat în mare măsură în apărare în lupta pentru titlul de 61 kg.

Iranianul l-a ținut pe Ravinder încurcat în cap și în încuietori pentru a câștiga confortabil cu 9-3.

În playoff-ul de 74 kg, Yash a obținut o victorie încrezătoare cu 9-2 asupra Armen Musikyan din Armenia, apoi a câștigat cu 12-6 în fața lui Stambol Zanibek Ulu din Kârgâzstan după ce a urmat cu 2-5.

Yash a schimbat meciul în ultimele 90 de secunde cu mișcările sale rapide și în timp util. Poate că Stambul a fost prea încrezător după ce a preluat conducerea și Yash s-a grăbit să profite după ce adversarul său a renunțat puțin la gardă.

Patel a câștigat bronzul cu un timp de 92 kg, după ce l-a învins pe rusul Ivan Kirilov cu 2-1 în meciul din play-off. Patel a fost cu mult în spatele standardelor după ce ambii luptători au obținut puncte în negativele lor respective, dar rusul a impus o penalizare de punct pentru jocul defectuos, care s-a dovedit crucial.

READ  Euro 2020: Gareth Southgate îndeamnă jucătorii din Anglia să împuternicească fanii să viseze la glorie | știri despre fotbal

Anirudh (125 kg) a adăugat, de asemenea, bronz la conturile Indiei, cu o superbă victorie cu 7-2 asupra lui Aydin Akhmedov din Uzbekistan.

În competiția feminină, Bipasha a fost lent pe blocuri, dar s-a îmbunătățit cu fiecare meci. Ea a reușit să câștige cu 6-3 pe kazahul Delnaz Molkhenova și apoi a învins-o confortabil pe Udbag Ulzibat din Mongolia cu 9-4.

Simran s-a mutat în semifinala feminină de 50 kg, cu două victorii dominante, dar și-a pierdut meciul din runda a patra datorită unui avantaj tehnic față de formidabila americană Emily King-Shilson. Nu vei lupta pentru bronz.

Arătând o mulțime de promisiuni pentru viitor, Simran a învins-o mai întâi pe românca Georgiana Lavinia Antuka cu superioritatea sa tehnică fără a acorda niciun punct, iar apoi a obținut o victorie prin „căderea” în sferturile de finală, care a marcat goluri înalte împotriva azerbaideanului Gultakin Cherinova.

Sferturile de finală au fost rapide cu mișcări și mișcări inverse în cele două perioade, dar Simran a apucat-o în cele din urmă pe Sherinova pentru un ac când conducea 18-8.

Dar Seto (55 kg), Kusum (59 kg) și Argo (68 kg) au pierdut sferturile de finală.

Această poveste a fost publicată din fluxul agenției de știri fără modificări ale textului.