Auger-Aliassime a avansat în runda a patra, iar Shapovalov a fost eliminat la Australian Open

Canadianul Felix Auger-Aliassime l-a învins pe argentinianul Francisco Sirondolo cu 6-1, 3-6, 6-1, 6-4 pentru a ajunge în turul a patra de la Australian Open.

Nativul de la Montreal a tras nouă ași și a câștigat 85 la sută din punctele sale la primul serviciu, precum și a spart șase din 20 de șanse.

De asemenea, a făcut 38 de câștigători față de 22 de la Birundolo într-un meci disputat vineri după-amiază la Melbourne.

După ce a trecut de setul al treilea, capul de serie al șaselea Auger-Aliassime s-a confruntat cu o mare provocare de la Cerundolo în setul patru.

După ce a trecut cu 2-1, Auger-Aliassime, în vârstă de 22 de ani, a jucat trei meciuri consecutive pentru a conduce cu 4-2.

ceas | Auger Aliassime conduce Serondolo în runda 3:

Auger-Aliassime a ajuns în optimile de finală la Australian Open

Felix Auger-Aliassime l-a învins pe argentinianul Francisco Sirondolo cu 6-1, 3-6, 6-1, 6-4 în turul trei de la Australian Open.

Cu toate acestea, Sirondolo a retras unul datorită unui fault al canadianului după ce forehandul câștigător i-a oferit avantajul de la Diavol.

Apoi s-a transformat într-o aventură dus și înapoi în care cei doi se potriveau după ce fiecare meci a fost câștigat.

Dar asta nu i-a ieșit pentru argentinian, deoarece Auger-Aliassime a trecut în finală, prinzând un punct de meci cu o lovitură de cap.

„Jucam din greu și nu am reușit în al doilea set și el a făcut-o, așa că este un merit pentru el”, a spus Auger Aliassime, care a avansat în turul al patrulea la Melbourne pentru al treilea an la rând. „Sunt mulțumit de felul în care am reușit să schimb situația și ultimele două seturi au fost probabil cele mai bune ale mele de până acum în acest turneu. Este un început bun și mă bucur că am reușit.”

Auger-Aliassime îl va întâlni duminică pe Jiri Lischka în optimile de finală.

Canadianul Denis Shapovalov a pierdut în meciul din turul al treilea împotriva polonezului Hubert Horkachev la simplu masculin. Richmond Hill, Ont. Compatriotul a ripostat din două seturi pentru a forța o cincime decisivă, dar în cele din urmă a căzut cu 6-7, 4-6, 6-1, 6-4, 3-6.

ceas | Shapovalov cade în runda a treia:

Raliul lui Shapovalov a eșuat în runda a treia de la Australian Open

Denis Shapovalov de la Richmond Hill din Ont a pierdut în fața polonezului Hubert Hurkacz cu 7-6 (3), 6-4, 1-6, 4-6, 6-3 în turul al treilea al Australian Open.

În competiția de dublu feminin, canadianul Gabriela Dabrowski și partenera ei mexicană Juliana Olmos au învins-o pe americanca Shelby Rogers și pe românca Irina Camelia Bego cu 4-6, 6-2, 6-2 în runda de deschidere.

READ  Osaka face un început reușit în încercarea lui Madrid de a pune capăt răutății în terenurile de lut

Dabrowski și Olmos au lovit trei ași pentru o dublă greșeală și au câștigat 73% din punctele de la primul serviciu. Au spart și 5 din 9 șanse.

Al treilea duo cap de serie a avut 25 de câștigători față de 21 de adversar.

Dabrowski și Olmos se vor întâlni în continuare cu perechea elvețiană Belinda Bencic și Gil Teichmann.

Între timp, compatriotele lor canadiene Laila Fernandez și americanca Bethany Mattek-Sands au căzut cu 7-6 (5), 4-6, 3-6 în fața brazilianei Beatrice Haddad Maya și chinezei Zhang Shuai în meciul din primul tur.

După ce au câștigat setul de deschidere, Fernandez și Matik-Sands s-au prăbușit după un început excelent al setului doi.

Duoul a câștigat primele patru meciuri din grupa de mijloc. De acolo, Haddad Maya și Zhang au preluat conducerea cu o serie de șase victorii consecutive pentru a câștiga setul.

În al treilea, ei și-au construit impulsul, luând trei din primele patru jocuri. Fernandes și Matic Sands nu s-au putut apropia mai mult decât au fost două meciuri în urmă, în speranța unei reveniri.

Fernandes și Matic-Sands au spart patru din cele 12 șanse în comparație cu adversarii lor, care au mers cu 6 la 10.

Korda îl aruncă pe Medvedev

Sebastian Korda l-a învins de două ori numărul doi Daniil Medvedev cu 7-6(7), 6-3, 7-6(4) în turul al treilea de la Australian Open vineri seară, ultima dintr-o serie de victorii pentru tinerii americani împotriva topul. Jucători de la Melbourne Park.

Korda, fiul campionului de la Australian Open din 1998, Peter Korda, este un tânăr de 22 de ani din Florida, care este cap de serie 29.

El și-a egalat cea mai bună performanță în orice turneu de Grand Slam ajungând în optimile de finală.

Medvedev, cap de serie nr. 7, a câștigat US Open în urmă cu doi ani și a ajuns în finala din Australia în 2021 când a pierdut cu Novak Djokovic și în 2022 când a pierdut cu Rafael Nadal după ce a condus cu două seturi.

Rezultatul urmează a încă două victorii care au atras atenția jucătorilor din Statele Unite, ai căror bărbați au câștigat ultima dată un titlu de Grand Slam acum 20 de ani. Miercuri, Mackenzie McDonald l-a învins pe capul de serie Nadal. Joi, Jenson Broxby l-a învins pe a doua cap de serie, Casper Rudd. Acum este rândul lui Korda să-și adauge numele pe listă.

În această seară la Rod Laver Arena, Korda a fost cel care a dictat cele mai multe puncte, care și-a pus loviturile acolo unde a vrut el, care a sprintat înainte cu putere și cu o minge puternică. A aruncat chiar și o lovitură uneori, pentru bună măsură.

Korda a adunat aproape de două ori mai mulți câștigători decât Medvedev, 50-28 și, deși au existat o mulțime de erori neforțate din racheta sa, nu l-a rănit pe american.

READ  Echipa Indiei este pe punctul de a stabili un record mondial masiv T20 în primul lor T20I împotriva Africii de Sud

Korda a preluat conducerea în fiecare dintre primele trei seturi, rupându-l pe Medvedev la primul său meci de servire de fiecare dată.

Cu timp rămas în meci peste două ore și jumătate, Korda conducea cu 4-3, 40-15 în setul al treilea. Foarte aproape de lider, la cinci puncte de victorie.

Atunci a fost atunci când Korda a alunecat.

După ce Medvedev a făcut 40-30 cu un câștigător din forehand, Korda a avut șansa să lovească un voleu aparent simplu pentru a lua jocul. Dar a ratat mult timp să servească mingea. La următorul punct, a lovit un forehand din linia de bază, al șaselea fault neintenționat din partea acelui lateral al setului – cu șase mai mult decât Medvedev în acel moment. Apoi, un backhand de box a completat pauza împachetată cu cadou, iar după o singură dragoste, Medvedev a acumulat opt ​​puncte consecutive pentru a merge cu 5-4.

Ceea ce părea a fi un punct de cotitură, s-a dovedit a fi doar un pic.

Korda a condus cu 6-1 în departajarea finală și, deși trebuia din nou să se liniștească după câteva ocazii ratate, de data aceasta a încheiat lucrurile cu un forehand câștigător.

Excursie Pegula, Gauff în runda a patra

Campioanele americane, Jessica Pegula și Coco Gauff, au obținut vineri victorii convingătoare în turul al treilea.

Pegula, a treia cap de serie, sfert de finală în ultimii doi ani la Melbourne Park, a avut nevoie de 65 de minute pentru a o învinge pe Marta Kostyuk cu 6-0, 6-2. A șaptea cap de serie Gauff a învins-o pe Bernarda Pera cu 6-3 și 6-2 pentru a trece în optimi.

Pegula a concurat în primul set și, deși Kostyuk s-a dovedit în al doilea, a jucat mereu catch-up.

„Credeam că nu am renunțat la multe puncte libere”, a spus Pegula, care o va întâlni în runda următoare pe campioana de la French Open 2021, Barbora Krejkova. „Am jucat agresiv când a trebuit, dar am jucat și inteligent. Mă bucur că mă calific în runda următoare.”

Gauff a trebuit să reziste la o salvă de lovituri mari de la Pera.

„Meciul de astăzi a fost greu”, a spus Gough. „Bernard a lovit mingea foarte tare, am încercat să mă țin de ea. Mă bucur că am ajuns în săptămâna a doua.”

Cap de serie Ija Swiatek a trecut cu 6-0, 6-1 pe Cristina Buxa, calificată din Spania, în doar 55 de minute. Finalista de anul trecut, americanca Danielle Collins, a fost învinsă cu 6-2, 5-7, 6-2 de campioana de la Wimbledon Elena Rybakina.

Krejcikova a fost prima jucătoare care a trecut în turul al patrulea cu o victorie 6-2 6-3 asupra Anelinei Kalinina pentru a deschide jocul vineri pe Rod Laver Arena.

Cehia a 20-a cap de serie a câștigat primele cinci meciuri și și-a dominat adversara ucraineană. Krejcikova nu a picat nici un set în trei meciuri.

Tsitsipas face un pas înainte pentru a-l înfrunta pe păcătos

În meciul masculin, Stefanos Tsitsipas îl va înfrunta în turul al patrulea pe Jank Sinner.

A treia cap de serie Tsitsipas a salvat un punct de set în al doilea set, dar a învins-o pe Talon Griekspur cu 6-2 7-6(5) 6-3 pentru a ajunge în optimile de finală la Melbourne Park pentru a treia oară în patru ani.

Sinner a revenit din două seturi pentru prima dată în carieră, învingându-l pe Marton Fucsovics cu 4-6, 4-6, 6-1, 6-2, 6-0 după 3 ore și 33 de minute, câștigând ultimele 12 meciuri.

„Cu siguranță primele două seturi au fost foarte dificile pentru mine”, a spus italianul de 21 de ani, clasat pe locul 15. „Am intrat pe teren cu o singură tactică, apoi a trebuit să mă schimb puțin, să intru puțin mai mult în spate. Am muncit mult în extrasezon fizic, așa că azi am fost foarte bine fizic în ultimele seturi.”

Tsitsipas, cel mai bine clasat jucător la extragerea masculină după părăsirea capului de serie și apărătorul Nadal și al doilea campion Ruud, a fost greu presat în al doilea set de a 63-a cap de serie Griksspor.

Olandezul a marcat un set point pe serviciul lui Tsitsipas la 6-5 în setul doi, dar nu a reușit să transforme, iar Tsitsipas s-a îndepărtat de victorie.

Tsitsipas și Sener au jucat de cinci ori, iar grecul conducea cu 4-1. Tânărul de 24 de ani este semifinalist de trei ori la Australian Open și a fost vicecampionul de la Openul Franței în 2021, în fața lui Novak Djokovic. Sinner a fost sferturi de finală la Melbourne anul trecut.