Bristol City Women 1-2 Arsenal Women: Katie McCabe înscrie de două ori în fața unui record de mulțime la Ashton Gate | știri despre fotbal

RAPORTUL MECIULUI ȘI RESPECTELE MECURILOR GRATUITE În timp ce Arsenal înregistrează victorii consecutive pentru prima dată în acest sezon, după dota lui Katie McCabe la Ashton Gate; Egalizarea lui Rachel Furness a fost singura încercare a lui Bristol City. Vivienne Miedema a intrat în timp de oprire după 11 luni de ieșire din cauza unei leziuni de ligament încrucișat anterior.

10:47 ora Marii Britanii, luni, 23 octombrie 2023

Katie McCabe a marcat de două ori când Arsenal a învins Bristol City cu 2-1 în fața unui record de 12.008 de spectatori la Ashton Gate în Super League feminină.

Maccabi l-a adus pe Arsenal în avantaj cu un șut puternic din rază după șapte minute, înainte ca Rachel Furness să egaleze pentru Bristol City cu o lovitură de cap, singura lor încercare a meciului.

Planul de joc al lui Bristol City de a frustra Arsenal a funcționat până când rezistența lor s-a spart chiar înainte de marcarea orei. Șutul deviat al lui Maccabi după o lovitură liberă a lovit piciorul portarului Olivia Clarke și nu au reușit să-și revină.

Viviane Miedema a jucat pentru prima dată în 11 luni după ce a suferit o accidentare de ligament încrucișat anterior în decembrie 2022, înlocuind-o pe Alessia Russo în timpul opririi, în timp ce Beth Mead a avut minute mai valoroase sub centură de pe bancă.

Arsenal a rămas pe locul șapte, la două puncte în spatele primilor trei, după prima victorie consecutivă din acest sezon. Între timp, Bristol City încă își caută primele puncte ale sezonului în ligă.

Cum a învins Arsenal Bristol City

Arsenal a preluat controlul jocului de la Ashton Gate devreme, când a apărut un model rapid de atac împotriva apărării. Caitlin Ford, făcând a 100-a apariție pentru Arsenal, a lovit stâlpul apropiat în cinci minute.

Katie McCabe de la Arsenal a marcat o altă frumusețe pentru Gunners, în timp ce șutul ei de la distanță lungă ia pus pe oaspeți în fața Bristol City cu 1-0.

Maccabi a marcat apoi de la distanță pentru a-i aduce lui Arsenal în avantaj șapte minute mai târziu, portarul Bristol City, Clarke, nu a reușit să îndepărteze șutul cu piciorul stâng. Bristol City părea să fie în pericol de a suferi o altă înfrângere zdrobitoare după înfrângerea cu 5-0 cu Manchester City weekendul trecut.

READ  Campioana olimpică rusă se califică la campionatul feminin de handbal Tokyo 2020

Împotriva mersului de joc, Bristol City a egalat după nouă minute. Ference a creat poate prea mult spațiu, iar centrarea lui Jamie-Lee Napier a fost îndreptată cu capul în colțul îndepărtat. Portarul lui Arsenal, Manuela Zinnsberger, nu a putut face nimic, singurul efort al meciului al Bristol City a revenit de pe bară.

Rachel Furness de la Bristol City produce o lovitură de cap pentru a ridica lucrurile la nivel pentru Robins

Arsenal s-a supărat și nu a reușit să redescopere intensitatea cu care au început meciul. Oaspeții au crezut că ar fi trebuit să li se acorde un penalty când Leah a fost faultată în timpul unei încălcări cu Ella Powell la o lovitură de colț chiar înainte de pauză, dar arbitrul Adewunmi Sonnii nu a fost de acord.

Bristol City s-a lipit de blocul de jos în a doua repriză și a fost nevoit să-și împingă norocul. Clarke a blocat în mod neconvingător șutul lui Viktoria Belova în calea lui Maccabi, căruia i s-a refuzat un gol desemnat de căpitanul orașului Bristol, Megan Connolly.

Arsenal avea nevoie de puțin noroc pentru a pătrunde la Bristol City, deoarece șutul lui Maccabi a lovit capul lui Aspen înainte de a-și găsi drumul pe lângă Clarke. Gazdele nu au reușit să-și recapete picioarele în meci după golul secund al lui Arsenal.

Maccabi a marcat ea și cel de-al doilea gol al lui Arsenal în meci, în timp ce șutul ei puternic i-a adus lui Arsenal un avantaj cu 2-1.

Introducerea lui Mead după oră a stârnit una dintre cele mai mari urale ale nopții la Ashton Gate. Aproape că a avut un efect imediat, dar capul ei zguduitor era departe.

Miedema a intrat în timp de oprire cu punctele decise și aproape a stabilit un gol cu ​​prima ei atingere WSL după aproape un an, Ford a salvat de Napier în ultimul minut după ce șutul lui Meade a fost salvat.

READ  Urmărește TV în direct de la Manchester United și Newcastle United - Liste internaționale de canale pentru duminică

Edival: Arsenal nu face clic în fața porții

Cu care a vorbit antrenorul lui Arsenal, Jonas Edvall Sky Sports: „Cred că felul în care am jucat ofensiv, care a fost foarte variat, a fost foarte bun. Aveam multe opțiuni pe tot terenul de a-i ataca.

„Executarea ocaziilor de gol nu a început încă. Am avut destule șanse să înscriem mai multe goluri astăzi și nu le-am profitat. Trebuie să îmbunătățim acest lucru.”

În ceea ce privește luptele împotriva adâncimii, el a adăugat: „Sunt trei echipe consecutive cu care ne-am confruntat acum într-o formație 5-4-1. Mai întâi Liverpool, apoi Aston Villa, iar astăzi împotriva Bristol City. Cel puțin este o problemă.” Multă repetiție pentru noi, mult antrenament împotriva acestui stil și a acestui blocaj defensiv.

„A fost o problemă pentru noi în acest sezon, am dezvoltat modalități de a lucra împotriva ei. Dacă performanța noastră se îmbunătățește, va fi mai ușor. Astăzi am creat suficiente, dar nu am convertit suficiente șanse.

„Găsim modalități de a le depăși și de a crea oportunități și de a forma acele relații pe care trebuie să lucrăm împreună pentru a le rezolva mai bine. Acum trebuie să continuăm să lucrăm pentru a profita de oportunități atunci când le primim.”

În ceea ce privește McCabe, el a adăugat: „Cred că a fost o performanță foarte puternică din partea lui Katie McCabe și a restului echipei în ansamblu.

„Ceea ce primești de la Katie – bineînțeles că e grozavă la lovituri de fixare – dar ridică și mingi secunde, are o lovitură grozavă de la distanță. Este grozav pentru noi că avem opțiuni.”

Maccabi: Revenirea lui Miedema și Mede este foarte specială pentru noi

Jucătoarea lui Arsenal, Kate McCabe, vorbește cu… Sky Sports: „Este un adevărat merit pentru Bristol, disciplina defensivă pe care au arătat-o ​​în această seară a fost cu adevărat frustrantă uneori pentru noi, au fost cu adevărat compoși și au apărat foarte bine careul.

„Pentru noi în acele jocuri, totul este despre poziționare și să fim calmi cu mingea.

READ  The next minute: Purdue - inside the hall

„Știm că suntem o echipă bună de fotbal, dar trebuie să fim în pozițiile potrivite pentru a arăta asta și cred că uneori am arătat bine. Cred că a doua repriză a fost mai pozitivă din acest punct de vedere. Din fericire pentru noi, evident, golurile au venit până la urmă.”

La întoarcerea lui Miedema, ea a adăugat: „A fost un moment cu adevărat special pentru Viv, ea a muncit din greu în ultimele luni. Ea și Beth [Mead] Să-i ai înapoi la o săptămână unul de celălalt este foarte special pentru echipă.

„I-am spus la sfârșit că am crezut că va fi un brand Viv pentru că ea a adus-o pe Beth în ea și am crezut că Beth o va termina și va fi scris în stele. Sunt sigur că vom vedea acea combinație venind. următoarele câteva săptămâni”.

Smith: Avem multe de luat în meciurile viitoare

Antrenorul Bristol City, Lorraine Smith, vorbește cu Sky Sports: „Am spus că vrem să fim mai mult de o jumătate de echipă și am făcut asta.

„Din păcate, s-a redus la câteva secunde, iar aceasta este partea cu care este greu de rezolvat.

„Sunt foarte mulțumit de felul în care s-au apărat și de personajul pe care l-am arătat, așa că sunt multe de luat de la jocurile viitoare.”

Ea a adăugat despre golgheterul, Ference: „Ea este excelentă și excelentă în aer. A avut un joc grozav toată ziua astăzi făcând blocuri la un capăt și le pune la celălalt capăt.

„Excelent din partea ei, știm că este excelentă în mintea ei și a arătat asta astăzi și sunt sigur că vor fi mai multe de la ea.”

Ce atunci?

După pauză internațională, Bristol City se deplasează la West Ham duminică, 5 noiembrie, în WSL; Start la ora 15.00. Arsenal joacă în aceeași zi, primind Manchester City în Meadow Park; Plecarea este la ora 12:30.