Calificările au învins-o pe Alize Cornet la Lyon

Lovitura lui Alize Cornet în timpul meciului împotriva lui Lille Fernandez la BNP Paribas Open din Indian Wells, vineri, 8 octombrie 2021.

Spaniolă Cristina Boxa a câștigat luni cea mai mare victorie din cariera ei, învingând-o pe a patra cap de serie a Franței, Alize Cornet, cu 1-6, 6-4, 6-1 în runda de deschidere a 6eme Sens Metropole Open de la Lyon, Franța.

Boksa, în vârstă de 24 de ani și pe locul 139 în lume, nu a fost niciodată învinsă de un jucător clasat în top 50. Ea a triumfat în ciuda faptului că nu a marcat cu șase duble și șase faulturi. Buxa s-a confruntat și cu 15 puncte de break, dar a salvat 10 dintre ele. Cornet a reușit doar cinci dintre cele 11 puncte de break.

A șasea cap de serie croată, Anna Kongo, a pierdut și ea meciul din prima rundă după ce a câștigat primul set, pierzând cu 5-7, 6-0, 6-3 în fața britanice calificate Katie Poulter.

Italiana Yasmine Paolini, cap de serie a cincea, a învins-o pe românca Irina Maria Barra cu 4-6, 7-5, 6-3, în timp ce rusoaica Varvara Gracheva, ungaroca Anna Bondar și elvețiana Stephanie Voigili au avansat.

Abierto GNP Seguros

Spaniolă Sara Sorribes-Turmo, cap de serie, a avut nevoie de mai bine de trei ore pentru a-și finaliza victoria cu 7-5, 6-7 (2), 6-1 în fața rusoaicei Camila Rakimova în primul tur la Monterrey, Mexic.

Sorribes Tormo a terminat cu 71 la sută până la 58 la sută în primul serviciu.

A cincea cap de serie din Columbia Camila Osorio a învins-o pe poloneza Magdalena Fritsch cu 6-3, 7-6 (6) și are nevoie de patru puncte de meci pentru a încheia setul al doilea al tiebreak-ului.

READ  Rezultatele deschiderii franceze | Sport

Alte câștigătoare din primul tur includ mexicana Marcela Zacharias, bulgaroca Victoria Tomova, britanică Heather Watson și brazilianca Beatrice Haddad-Maia. A doua cap de serie canadiană Leila Fernandez a concurat luni seara târziu împotriva Slovaciei Anna Karolina Schmiedlova.