Calificările la Euro 2024 s-au oprit timp de 50 de minute după scandări

Suporterii României țin pancarte anti-Kosovo și naționaliste în timpul meciului de la București

Suporterii români au ridicat pancarte anti-Kosovo și naționaliste în timpul meciului de la București

Meciul României de calificare la Euro 2024 împotriva Kosovo de la București a fost oprit timp de 50 de minute după scandările provocatoare ale suporterilor echipei gazdă.

Meciul a fost oprit în minutul 18, după ce unii suporteri români au scandat „Serbia, Serbia” și au ridicat un banner pe care scria „Kosovo este Serbia”.

Arbitrul francez Willy Delagude a răspuns prin eliminarea jucătorilor de pe teren.

UEFA a spus: „Meciul a fost reluat după ce jocul a fost oprit din cauza comportamentului discriminatoriu al unor suporteri”.

Kosovo Declarația unilaterală de independență Din Serbia în februarie 2008, după ani de relații tensionate între populația sa sârbă și populația sa preponderent albaneză.

Mulți sârbi îl consideră locul de naștere al națiunii lor. Dar din cei 1,8 milioane de oameni care trăiesc în Kosovo, 92% sunt albanezi și doar 6% sunt sârbi. Restul sunt bosniaci, gorrani, turci și romi.

100 de țări, inclusiv Marea Britanie, recunosc independența Kosovo, dar România este printre puținele țări din UE care nu au făcut-o.

Fanii români au ridicat și un banner diferit pe care scria „Basarabia este România” în aceeași parte a terenului care purta un mesaj anti-Kosovo.

Basarabia, care a făcut parte din România din 1918 până în 1940, este împărțită între Moldova și părți ale Ucrainei.

România a câștigat meciul din Grupa a IX-a cu 2–0, datorită golurilor întârziate marcate de Nicolae Stanciu și Valentin Mihaela, după ce kosovarul Vedat Muriqi a fost eliminat înainte de pauză.

Elveția conduce grupa cu 14 puncte din șase meciuri, în timp ce România ocupă locul al doilea cu 12 puncte. Kosovo nu a obținut nicio victorie cu patru puncte.

Arbitrul francez Willy Delagude i-a readus pe jucători în vestiare după oprirea meciului

Polițiștii au încercat să discute cu fanii care au condus scandații în Piața Națională a Bucureștiului

Mijlocașul român Nicolae Stanciu a vorbit cu fanii români după ce arbitrul a oprit meciul

Mijlocașul român Nicolae Stanciu a vorbit și cu suporterii români după ce arbitrul a oprit meciul

Nicolae Stanciu, care mai devreme ratase o lovitură de pedeapsă, a marcat al doilea gol al României într-o victorie cu 2-0.