Campionul mondial la înot David Popovici topește aurul în cauza cancerului

înotător român David Popovici El a donat una dintre medaliile de aur ale Campionatului Mondial din 2022, după ce s-a topit, în beneficiul copiilor bolnavi de cancer.

într-un videoclip Cu Popovici de la compania română de laborator medical MedLife, el taie panglica medaliei de aur pentru Campionatele Mondiale din 2022. Medalia este apoi scufundată într-un aparat care o topește.

Medalia este tăiată în peste 100 de funde de aur – un simbol al luptei împotriva cancerului infantil – care vor fi acordate copiilor care au învins cancerul, Potrivit MedLife.

„Speranța este imună la cancer”, a scris Popovici, în vârstă de 18 ani, pe Twitter.

MedLife este aurul lui Popovici de la 200 de metri liber, potrivit MedLife. În acea cursă, Popovici a câștigat în 1 minut 43,21 secunde, cel mai bun timp din lume din ultimii 10 ani. A devenit primul român care a câștigat un titlu mondial și cel mai tânăr care a câștigat o medalie de aur din orice țară în ultimii 15 ani.

Două zile mai târziu, Popovici a câștigat proba de 100 de metri liber, devenind primul înotător care a măturat la 100 de metri și 200 de metri liber într-o lume de la primele ediții din 1973. Două luni mai târziu, a spart lumea de 13 ani. record la 100 de metri stil liber, devenind cel mai tânăr înotător Masculin a doborât un record mondial de atunci Michael Phelps.

OlympicTalk este pornit Știri Apple. Noi am preferat!