Canadeanca Laila Fernandez s-a calificat în semifinalele de dublu feminin la Campionatele Open de tenis de la Madrid

Canadenca Laila Fernandez și partenerul ei american Taylor Townsend s-au calificat miercuri în semifinalele de dublu feminin de la Madrid Open cu un scor de 6-0 7-6(3) în fața taiwanezei Hsieh Su-wei și a cehiei Barbora Srtikova.

Laval, Cuyo și Fernandez de la Townsend au făcut trei break-uri în șase ocazii și au câștigat 63,2 la sută din punctele sale de retur într-un prim set dominant.

Perechea nord-americană a depășit problemele de serviciu în al doilea set – au avut cinci greșeli duble și au fost precise la doar 50% din primul serviciu – pentru a revendica un departajare și a termina meciul în 1 oră și 17 minute.

Fernandez, care a intrat în turneu cu un rating de 38 WTA la dublu, cel mai mare în carieră, caută să câștige primul ei titlu la dublu din turneu.

Ea a ajuns în finală în două turnee anterioare anul acesta. Fernandez și Townsend au fost învinși în finala de la Miami Open luna trecută de duo-ul american Jessica Pegula și Coco Gauff, iar Fernandez și americanca Bethany Mattek-Sands au căzut în fața japonezei Mio Kato și a indonezienei Aldila Sutjiadi în finala ASB Classic de deschidere a sezonului. în Noua Zeelandă.

Fernandez și Townsend le vor înfrunta vineri în semifinale pe braziliene Beatriz Haddad Maya și bielorusa Victoria Azarenka.

Pegula și Goff le vor înfrunta pe românca Elena Gabriela Rus și cu ucraineanca Marta Kostyuk în cealaltă semifinală.

Alcaraz în două jumătăți

Între timp, campionul în exercițiu Carlos Alcaraz a depășit o încercare grea din partea lui Karen Khachanov în drum spre semifinale, reacționând până la sfârșitul celui de-al doilea set pentru a obține o victorie restrânsă cu 6-4 7-5.

READ  Sunderland 5-0 Morecambe: Nathan Broadhead înscrie de două ori în victorie asigurată pentru Black Cats | știri despre fotbal

Alcaraz a căzut cu 4-1, 5-2 în setul final, înainte de a câștiga ultimele cinci meciuri pentru a-și asigura a patra victorie consecutivă la Madrid. Cap de serie spaniolă s-a îmbunătățit la 27-2 anul acesta, scăzând doar de un set în ultimele 19 victorii ale sale. El va juca a treia sa semifinală Masters 1000 în acest sezon.

Alcaraz se va confrunta cu a 17-a cap de serie Borna Coric sau cu norocosul învins Daniel Altmaier, care va juca mai târziu joi.

„Această victorie îmi va da multă încredere”, a spus Alcaraz, care vineri va împlini 20 de ani. „Karen juca la un nivel grozav și m-a dus la limită. Meciul a fost decis în mici detalii. A avut șansa de a câștiga setul al doilea, dar totul ține de detalii. Sunt foarte fericit că am trecut de un jucător ca Karen.”

Dacă Alcaraz va câștiga din nou titlul la Madrid, va recăpăta locul unu în clasamentul mondial dacă va juca cel puțin un meci la Roma.

De asemenea, Veronika Kudrmitova a ajuns pentru prima dată în semifinalele unui eveniment WTA 1000, depășind-o pe cap de serie a treia Jessica Pegula cu 6-4, 0-6, 6-4 în sferturile de finală feminine.

A 12-a cap de serie, Kudermitova, a obținut o victorie cu capul la al doilea punct de meci pentru a stabili un meci de semifinale împotriva nr. 1 Iga Swatic sau Petra Martic, care vor juca mai târziu miercuri.

Cealaltă semifinală se va disputa între a doua cap de serie Aryna Sabalenka și a noua cap de serie Maria Sakkari.

Raducano ratează următoarele două majore

Emma Raducano va lipsi de la French Open și de la Wimbledon după ce a anunțat că va fi supusă unor proceduri „minore” pe mâini și glezne și se așteaptă să fie exclusă pentru „următoarele luni”.

READ  Canosta din Cornwall a câștigat argintul la Campionatele Europene

Campioana US Open 2021, un britanic în vârstă de 20 de ani născut la Toronto, a suferit o serie de accidentări, cea mai recentă dintre acestea fiind retragerea de la turneul de tenis Madrid Open din cauza unei probleme la mână.

Răducanu a spus pe conturile sale de socializare că s-a confruntat cu o „leziune osoasă recurentă la ambele mâini” în ultimele 10 luni. Ea a postat o poză cu ea într-un pat de spital, cu încheietura mâinii drepte și mâna bandajate.

„Sunt dezamăgit că voi fi în afara acțiunii în următoarele câteva luni și cât timp voi fi acolo voi avea o altă operație minoră la gleznă”, a scris Raducano, locul 85. „Mă doare că voi rata evenimentele din vară și am încercat să minimizez problemele, așa că le mulțumesc tuturor fanilor mei care au continuat să mă susțină când nu știai faptele.”

Răducanu a devenit una dintre superstarurile tenisului în 2021, când a avansat în mod surprinzător în turul al patrulea la Wimbledon, în adolescență, clasată chiar în afara top 300, apoi a câștigat la scurt timp după US Open pentru a deveni prima calificată care a câștigat un major. Slam la titlu la simplu.

De atunci, ea nu a trecut de turul doi la un turneu major.