CSM București – Rostov Don 22-27, în Grupa A a Campionatului UEFA de handbal feminin. „Tigrii” au pierdut primul loc în ultimul joc din 2020

CSM a învins Bucureștiul cu Rostov-Don, 27-22 într-un meci superb în runda a treia a Campionatului UEFA de handbal feminin – Grupa A, „Tigroesili” a pierdut primul loc. Pentru reprezentantul României în ultimul meci din acest an, considerând că întâlnirea dintre Betigheim de duminică a fost amânată.

Cristina Nigo a revenit pe teren și a văzut un meci aproape complet, care este foarte bun din perspectiva Euro 2020. Extremul stâng a reușit să înscrie până la 11 goluri. Căpitanul a jucat bine, dar CSM București a jucat prost și a pierdut clar în fața campioanei ruse. De fapt, acest joc poate fi rezumat astfel: actorul român avea un singur jucător de handbal, în timp ce Rostov Don era o echipă de nivel. Neagu vs Rostov Don a terminat cu o diferență de 5 goluri în favoarea campioanei ruse.

Din prima repriză, echipa lui Per Johansson s-a separat de opt goluri (16-8). Gabriela Periano a fost exclusă după 24 de minute, în timp ce portarul a intervenit pentru prima dată în doar 29 de minute.

În a doua repriză, CSM București și-a revenit, dar Rostov fără a beneficia cu adevărat de pauză, 16-10. În ultimele zece minute, „Tigrii” au returnat trei goluri. Dragana Shvijic a fost al doilea handbalist care a crescut în partea finală a meciului, dar punctele au ajuns în Rusia.

CSM București a terminat pe locul doi, la două puncte de Rostov-Don. Performanță foarte bună, însă, având în vedere că echipa a jucat fără plată în acest sezon. Astăzi, în ziua meciului, Tigrii au primit doar primul lor salariu, în iulie.

CSM București – Rostov Don 22-27 (10-16)

Grubisic, Dedu; Neagu 11, Lazovic 1, Dembele, Martin 3, Klikovac, Smeets 3, Cvijic 3, Pintea, Perianu, Omoregie 1, Bazaliu, Moisă, Jipa, Fînaru

Gabisova, Kalinina; Borschenko 4, Kuznetsova 1, Bobrovnikova 1, Makeeva 1, Managarova 4, Krpez 2, Zaadi 4, Vyakhireva 5, Lagerquist 1, Kozhokar 3, Tazhenova 1, Sobkalo, Smirnova.

READ  20.000 de nepalezi vor primi oportunități de angajare în 2024

Meciul poate fi urmărit în format LIVE TEXT la ProSport.ro

Rostov-Don a reușit foarte bine la finalul meciului, marcând încă două goluri și marcând două puncte: 22-27.

Cu două minute înainte de final, Dragana Svejic Ieși din nou în evidență, 22-25.

Denisa Dido Apără mingea pe rând, iar la nivelul următor, Dragana Svejic Scorul 21-24, min. 55

Mai este timp pentru CSM București să facă egalitate. Martin Smits A marcat pentru 20-23 în minutul 53

După mai mult de 7 minute de uscare pentru Centrul CSM din București, Christina Nego Scorul de la 7 metri. Căpitanul echipei a atins 10 goluri: CSM – Rostov Under 18-22, min. 51

Denisa Dido A apărat o aruncare de la 7 metri. Totuși, nici Carmen Martin nu a marcat, rămâne 17-21 în minutul 48.

De asemenea, Cristina Nijo a ratat două oportunități de a apropia CSM București de Rostov-Don. A durat 46 de minute.

Mingea merge de multe ori la extreme și în tabăra gazdei, Carmen Martin Scor cu o măsură blândă, 17-21.

Cristina Niago își pune în minte brațul drept, atinge 9 goluri, CSM București încă mai speră la acest meci, 16-21 (minut 42)

Martin Smits A intrat bine în meci și a marcat deja două goluri în primele 10 minute din a doua repriză 14-20. Dragana Cvijic a fost șters timp de 2 minute.

Echipa lui Per Johansson a recâștigat din nou viteza, iar în trei minute și-a recâștigat diferența maximă de opt goluri: CSM-Rostov 12-20.

Martin Smits Strângând scorul, 12-16, SCM prezintă semne de recuperare.

Christina Nego Înscrie primul gol în repriza a doua, iar CSM București se apropie de 5 goluri, 11-16.

Cu două spectacole de Denisa Dedu la final, CSM București reduce echipele la Pauză, 10-16.

READ  Chinezul Ding Liren va concura în Marele Tur de șah 2023 din România - Xinhua

După „0 parțial” de la 0-6, CSM București s-a putut înregistra Elizabeth Omoriji.

Elizabeth Omoriji nu a prins foarte bine prima repriză. © Foto: Razvan Păsărică / SPORT PICTURES

Campioana Rusiei trece în revistă în „polivalent” și ajunge la 8-16 în minutul 27.

În timp ce Tigrii se retrag, Rostov-Don înscrie regulat și conduce la 6 goluri, 14-8. Adrian Vasily a obținut și un al doilea timeout.

CSM București a ratat trei șanse de a închide un gol, dar a greșit întotdeauna în atac. Între timp, Rostov-Don s-a desprins la 13-8, iar Gabriela Piriano a fost exclusă în minutul 24.

Adrian Vasily A fost nevoie de o pauză de 6-8 în minutul 16. Managarova a mai marcat un alt gol. De asemenea, Christina Nego A ajuns la nivelul 4.

Barbara Lazovic Începutul meciului a fost mai timid, dar a reușit să scape cu un gol în minutul 14, contra 5-7.

Rostov merge bine fără minge și multe mișcări se termină cu aruncarea. Rostov conduce cu 7-4, după un alt succes din extrema stângă, Cosocar.

Căpitanul „Tigrilor” ridică nivelul și trage din nou fără răspuns la Kalinina, scorul este 4-6, min. 12.

Christina Nego Înscrie un gol de la distanță, iar CSM reduce handicapul, înscrie 3-5.

primul scop Christina Nego El vine în minutul al nouălea, de la o distanță de 7 metri.

Rostov Don este mai convingător în primele minute de joc, conducând cu 4-1 în minutul 8. A marcat trei goluri cu extremiștii. Gabriela Piriano a fost eliminată pentru două minute.

Dragana Svejic El sparge gheața pentru echipa gazdă și este evidențiat de Neagu. CSM – Rostov 1-2, min. 5.

„Tigrii” au avut ghinion la începutul jocului. Dragana Svejic și Gabriela Piriano au lovit barele. Rostov Don a marcat primul gol al meciului prin Kuzukar.

CSM București are primul atac. Cristina Nijo a venit din primul minut.

CSM București – Rostov Don, două distribuții

Cristina Nijo se așteaptă să se întoarcă pe stadion, care va fi singurul ei test real înainte de Euro 2020, după o perioadă de multe probleme. Adrian Vasile a făcut o singură schimbare în echipă față de ultimele meciuri, Vătămarea l-a obligat la Alexandrina Barbosa. Tânăra Diana Fonaro a fost înlocuită de jucătoarea echipei naționale spaniole.

READ  Recenzia Eurovision 2023: Românul Theodore Andrei cu DGT (în afara și a pornit)

Grupul „16” este următorul: Grubisic, Dedu; Nigo, Lazovic, Dembele, Martin, Klikovac, Smets, Sveic, Bentia, Priano, Omorigi, Pazálio, Moise, Giba și Fonaro

Pe de altă parte, Rostov va paria pe următoarea echipă: Gabisova, Kalinina; Poroshenko, Kuznetsova, Bobrovnikova, Makieva, Managarova, Kribez, Zadi, Viakhireva, Laguerkist, Kuzukar, Tazinova, Subkalo, Smirnova.

Meciul este interesant și în ceea ce privește antrenorii, Adrian Vasile vs Per Johansson sunt foarte buni prieteni și coechipieri în Muntenegru.

Suntem în primul rând o prietenie foarte frumoasă. După aceea, această relație ne-a făcut pe amândoi să fim mai buni în carieră. Am avut norocul să fiu la CSM București când a venit la echipă și mi-a dat atât de multă încredere. O mare parte din ceea ce sunt astăzi se datorează și lui Bear, motiv pentru care îi voi mulțumi întotdeauna pentru ajutor. Suntem adversari pentru prima dată în 4 ani. Vorbim mult, dar niciunul dintre ei nu intră în detaliile meciului. Toată lumea vrea ca echipa lor să câștige mâine, este normal. Suntem profesioniști și trebuie să ne respectăm pe noi înșine și cluburile pentru care lucrăm. Nu ne-am deranjat deloc, este un meci foarte important pentru ambele echipe. Este Derby-ul european și suntem în frunte acum„, A spus Adrian Vasily.