Cum a ajuns România la prima finală a Cupei Mondiale în 1930. Povestea echipei care a făcut istorie în Uruguay

De altfel, România a fost mereu mândră pe plan internațional de echipa sa națională de fotbal, deși nu a avut întotdeauna motive concrete să facă acest lucru. Cu toate acestea, au fost ani în care mândria a fost mai mult decât justificată, așa cum veți vedea mai jos.

Prima dată când România și-a făcut un nume la Cupa Mondială a fost prima ediție organizată în Uruguay în 1930.

Romania-cupa-mondial-fotbal-1930
Echipa națională a României la Cupa Mondială din 1930 din Uruguay

Prima victorie a fotbaliștilor români la Cupa Mondială din 1930

În 1930, la prima ediție a Cupei Mondiale, țara noastră a obținut o victorie care avea să o pună pe harta fotbalului mondial. Au reușit să învingă Peru cu 3-1.

Dar norocul nu a dat roade de două ori, așa că au pierdut în fața națiunii gazdă, Uruguay, cu 4-0.

„La sosirea la Montevideo, echipa României a avut un interes deosebit. Remiza nu a fost în favoarea noastră. România a intrat în seria a treia, alături de Peru și Uruguay, campioni olimpici în 1924 și 1928. Meciurile au fost programate luni, 14 și Marți 22 iulie România considerată o cantitate Slim.

Peruvenii au urcat pe teren încrezători în victorie și, în mod ironic, cu un zâmbet ironic superior, fără îndoială, balcanilor, care și-au legitimat prezența pe teren doar din dorința de a se urca pe o barcă.

Declanșarea ostilităților a dat peste cap conturile. După ce a condus cu 1-0 în prima repriză, România a câștigat meciul cu 3-1, luând prima victorie din serie. Au marcat Covasi, Desio și Stancio. Adversarii au fost învingători prin brutalitate excesivă, chiar rupând un picior de jucător român”, potrivit revistei „Realitatea ilustrată” din 24 iulie 1930, potrivit true.ro.

READ  România este pe cale să atingă un obiectiv de deficit de 5,84% din PIB pentru 2022

Primul Campionat Mondial de fotbal a avut loc în perioada 13-30 iulie, în Uruguay, această țară câștigând Cupa la fotbal la Jocurile Olimpice din 1928.

La această primă ediție au participat următoarele 13 țări, șapte din America de Sud și patru din Europa: Uruguay, Argentina, SUA, Iugoslavia, Chile, Brazilia, Franța, România, Paraguay, Peru, Belgia, Bolivia și Mexic.

Deși Cupa Mondială este în zilele noastre un eveniment răsunător atunci când se întâmplă, prima ediție a adus doar 300 de fani pe stadioane.

România-Cuba-Mondia-Fotbal-1930-2
Un instantaneu al Cupei Mondiale din 1930 din Uruguay

„Țara noastră a făcut o impresie bună”

Ziarele de atunci au lăudat performanța fotbalistică imbatabilă a țării noastre la acea vreme. „În primul meci, au reușit să facă performanțe superbe învingând Peru cu 3-1, victorie care a concentrat pentru o clipă atenția lumii fotbalului asupra naționalei României, ceea ce a făcut ca echipa României să aștepte cu nerăbdare meciul cu Uruguay, mai ales de atunci. Tocmai au învins Peru cu 1 -0.

Meciul s-a încheiat cu victorie de Uruguay cu 4-0. Acest lucru poate fi ușor explicat. Romanii au intrat în arenă oarecum îngroziți. Jucând pentru prima dată, în fața unei mulțimi de o sută de mii de spectatori, vioi și gălăgioși, toți erau de partea compatrioților lor.

Uruguay a profitat de ocazie și a marcat patru goluri la începutul meciului. Până la sfârșitul primei reprize, jucătorii noștri s-au instalat în mediu.

În repriza secundă s-au întors și au preluat controlul, dar niciuna dintre părți nu a marcat altceva”, se relata în ediția din 14 august 1930 a „Realitatea ilustrată”, potrivit sursei citate mai sus.

Uruguay era pregătit să câștige prima sa Cupă Mondială oficială după ce a învins Argentina cu 4-2.

READ  Centrele comerciale din RO obțin cele mai mari profituri din istorie în 2021
Echipa națională a României - Cupa Mondială 1930 din Uruguay
Stadionul din Uruguay unde a avut loc prima Cupă Mondială.

O scurtă istorie a naționalei României la Cupa Mondială

Imediat după succesul înregistrat la Cupa Mondială din 1930, naționala României a reușit să se califice în alte șapte finale de-a lungul anilor, respectiv 1934 – Etapa 1 (Italia), 1938 – Etapa 1 (Franța), 1970 – Etapa 1 (Mexic), 1990 – Runda a doua (Italia) 1994 – Sferturi de finală (SUA) și în 1998 (Franța), unde au ajuns în optimile de finală.

În 2002, 2010, 2014 și 2018, naționala României nu a reușit să realizeze mai mult.

Rămâne de văzut dacă averea țării noastre se va schimba în viitor.